Ukraynalı Monobank günde 10 bin adım yürüyen müşterilerine daha yüksek faiz veriyor

Ukrayna merkezli dijital bankacılık girişimlerinden biri olan Monobank, yeni ürünüyle birlikte kullanıcıların günlük aktivitelerini takip ediyor. Spor yatırımı hesabı açan kullanıcılar, günlük sağlık aktivitelerini telefonları üzerinden banka uygulamalarına bağlıyor ve günden 10 bin adımdan fazla yürüyen müşteriler, daha iyi faiz alıyor.

Örneğin şu anda 10 bin adım yürüyen müşteriler hesaplarındaki para için yüzde 17 faiz kazanırken, müşterinin dört gün boyunca üst üste aktivitesiz kalması ve 10 bin adım yürüyememesi halinde faiz oranı yüzde 15’e düşüyor.

Monobank’ın kurucu ortakları eski iş arkadaşı

Monobank‘in kurucu ortaklarından Rogalskiy, yaptığı açıklamada eğlenceli ürünler denediklerini ve sağlık konusunu ciddiye aldıklarını belirtiyor. Müşterilerinin daha sağlıklı bir yaşam elde etmesini de sağlamayı amaçlayan Monobank, Ukraynalıların daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerine de yardımcı olmak istiyor.

Monobank’ın Dima Dubilet, Misha Rogalskiy ve Oleg Gorokhovskiy olmak üzere üç kurucu ortağı bulunuyor. Bu ortakların ortak özelliği ise Ukrayna’nın en büyük bankası ve 20 milyon müşterisi bulunan PrivatBank’da çalışmış olmaları. Üçlü, PrivatBank’ın ulusal bankaya dönüştüğü 2016 yılında şirketten ayrılarak, daha sonra da Kiev merkezli Monobank’ı kurmuştu.