Hong Kong metrosunda Alipay ve WeChat karşı karşıya

Son hafta gelen iki farklı duyuru haberi, Hong Kong metrosunda QR kod kullanımını yaygınlaştıracak gibi gözüküyor. Önce Alibaba’nın sahip olduğu AliPay müşterilerinin Hong Kong metrosunda QR kod kullanarak metro kullanabileceklerinin duyurusu yapılırken, henüz üzerinden zaman geçmeden Tencent’in WePay’inin de aynı özelliğe kavuşacağı duyuruldu.

Hong Kong metrosunun şirketi MTR olarak geçiyor. MTR bugün Hong Kong’da en yaygın kullanılan ve toplu taşıma kullanılmasına izin veren Octopus kartın yüzde 57.4 hissesine sahip. Yani Hong Kong metrosunun sahibi aynı zamanda metronun kullandığı ödeme sisteminde de büyük hissedar konumunda bulunuyor.

Buna rağmen, 2020 yılı ortasında bu durum değişecek çünkü Hong Kong’da bundan böyle QR okutarak ödeme yapma ve sadece akıllı telefon aracılığıyla metroya binmek mümkün olacak. Bu teknolojiden Çinliler ve Hong Kong’lular yararlanacak. AliPay’in Hong Kong’daki yapılanması AliPayHK kullanıcıları ve Tencent’in sahip olduğu mesajlaşma uygulaması WeChat kullanıcıları, kendi uygulamaları üzerinden ilgili QR okutma işlemini gerçekleştirerek metroya binebilecek. Aynı zamanda uygulamalar üzerinden bakiye kontrolü de yapılabilecek.