Çin’den yabancı bankalara onay geldi

Bugüne kadar tamamen yabancı olan bankaların Çin’de bir bankacılık operasyonuna müsade etmezken, bu kuralı değiştiren bir adım geldi.

China Banking and Insurance Regulatory Commission (CBIRC) tarafından yayınlanan değişiklikle birlikte regülasyon artık Çin’de yabancı bir bankanın kurulmasına ve faaliyet göstermesine izin verecek.

Her ne kadar yabancı bankaların Çin’de banka kurmasına ya da şube açmasına izin verecek olsa da, Çin regülatörü burada çeşitli kısıtmalalar da getirmiş durumda. Regülasyon yabancı bankaların varlıklarının yüzde 8’inden fazlasını Yuan cinsinden rezerv olarak tutması gerektiği şartını da koşmuş durumda. Kısacası bu hamleyle birlikte yabancı bankalar Çin’e adım attığında belli bir tutarı Yuan cinsinden tutmak zorunda kalacak.

Çin regülasyonlarına göre yine Çinli vatandaşların bu bankalarda vadeli hesap açma sınırları da 1.000.000 Yuan’dan 500.000 Yuan’a düşürülmüş durumda. Haberin girildiği tarihi itibariyle TL cinsinden 403 TL eden bu tutar, bir Çinlinin yabancı bankada vadeli hesap açması için alt sınır olarak belirlenmiş.