Albaraka Türk’ten dijital faizsiz bankacılık girişimi: insha

Albaraka Türk Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermesi amacıyla kurduğu insha adlı projeyi duyurdu.

Şubesiz olarak tamamen dijital bankacılık hizmeti vermesi planlanan insha‘nın amacı faizsiz bankacılık hizmeti vermek olacak. Albaraka Türk, Avrupa’da yaşayan 8 milyon Türk ve 20 milyon müslüman nüfusu hedef kitlesi olarak gösteriyor. Böylelikle faizsiz bankacılık hizmeti almak isteyen kullanıcılar, insha ile çalışabilecek.

insha önce Almanya, sonra Avrupa’da

İlk etapta Almanya’da hizmet vermesi beklenen insha’nın daha sonraki dönemlerde ise tüm Avrupa’ya yayılması bekleniyor. solarisBank AG altyapısı üzerine inşa edilen uygulama, uluslararası pazara açılan ilk dijital katılım bankası olacak.

Uygulama öncelikli olarak banka hesabı açma, banka kartı, ödeme ve para transferi gibi temel bankacılık hizmetlerini verecek. Basılacak kartlar için Mastercard ile anlaşan insha, web sitesindeki görsellerde de Mastercard logolu kartları kullanıyor. Gelecek dönemde ise ürüne kredi ürünlerinin de eklenmesi bekleniyor.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise insha ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı:

Avrupa’da 20 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların 8 milyonu Türk. Müslüman halklar, dil problemi ve faiz hassasiyetinden dolayı, yaşadıkları bu ülkelerde finansal hizmetlerden yararlanmada sıkıntı çekiyor. Kendi ülkelerine para gönderme ve mecburi bazı bankacılık işlemlerini gerçekleştirmede dahi problem yaşıyor. Gerek Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın gerekse diğer Müslümanların yaşadığı bu problemlere çözüm getirmek amacıyla, insha’yı haziran ayında hayata geçiriyoruz. Sadece 1 milyon Euro’luk yatırımla bu dijital bankayı kurduk. Hızlı, güvenli ve ucuz para transferi sağlamak, öncelikli hedefimiz. 1 yıl içerisinde 300-400 bin kişiye ulaşacağımızı düşünüyorum. Hızlı büyüyeceğiz, çünkü yaptığımız araştırmalarda, Avrupa’daki hedef kitlemizin yüzde 55’inin katılım bankacılığını bildiğini ve bunların da yüzde 83’ünün bu sisteme daha önce dahil olduklarını gördük. insha ile, fiziksel evrak ve şubeye gitme zorunluluğu ortadan kalkacak.

Bu yaz hizmete girmesi beklenen dijital faizsiz bankacılık uygulaması üzerinden sadece 8 dakikada hesap açılabilecek. Şu anda Almanca, Türkçe ve İngilizce desteği bulunan hizmete yakında Arapça seçeneğinin de ekleneceği açıklandı.