WeChat Pay, bütün dikkatini Çin yeni yılına verdi

Dünyanın önde gelen elektronik cüzdan uygulamaları arasında bulunan WeChat Pay, Çin yeni yıl kutlamaları ile ile büyümeyi amaçlıyor.

Çin’de geleneksel olarak gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında, aile ve arkadaşlara kırmızı zarflı para kartları gönderiliyor. Ülkemizde tebrik kartlarına benzetilebilen bu zarflar, tahmin edildiği gibi eskisi kadar gönderilmiyor. Çin’de kırmızı zarfların yerini dijital ödemeler almaya başladı.

WeChat, büyüme aracı olarak yeni yılda gerçekleşen dijital ödemeler inanıyor. Mevcut olarak Çin’de kırmızı zarflar için en büyük kaynak olarak görülen WeChat, kullanıcıların geçtiğimiz yılın kutlamalarında göndermiş olduğu toplam 46 milyon zarf aracılığıyla geçtiğimiz yıl %43’lük bir büyüme kaydetmeyi başardı. Yapılan bir araştırmaya göre Çinlilerin %80 gibi büyük bir çoğunluğu bu sene WeChat Pay aracılığıyla kırmızı zarf ile göndermeyi planlıyor.

WeChat, ABD ve Avrupa kıtalarında kurmuş olduğu ortaklıklar üzerinden de faydalanmayı hedefliyor. Perakende ile uğraşan ortakların belirli miktarda alışveriş yapan kullanıcıların para transferlerinde indirim sunmasıyla birlikte kuponlar da dağıtacak.

WeChat Pay, bu hamleleriyle Alipay ile girmiş olduğu rekabette avantaj elde etmeye çalışacak. WeChat ile Alipay, an itibariyle 5 trilyon dolar olan Çin mobil ödeme pazarının %90’dan fazlasını elinde bulunduruyor. Alipay, bu pazarda %54’üne sahipken; WeChat Pay %40’lık bir paya sahip görünüyor. WeChat Pay, her yıl Alipay’in yüzdesini biraz daha ele geçirmeyi sürdürüyor.