Stripe Hindistan’da ödeme hizmetini test ediyor

San Francisco merkezli ödeme hizmeti sağlayıcısı Stripe, Hindistan pazarına açılmaya hazırlanıyor. Firma ülkedeki pazar dinamiğini ölçmek adına hizmetini kapalı beta olarak başlattı.

Eskiden Amazon’un Hindistan operasyonun başında olan Anand Balaji paylaştığı blog yazısında “Bugün Stripe’ı Hindistan’daki küçük bir şirketler grubu için kapalı beta olarak başlatıyoruz. Bu işletmeler geri bildirimleriyle platformumuzu Hindistan pazarında test etmemize ve tüm Hindistan işletmelerinde Stripe ile online ödeme kabul edilmesine yardımcı olacak.” İfadelerini kullandı.

Balaji yazısına son iki yılda Hindistan’da internete bağlı insanların sayısının 500 milyona yükselerek ikiye katlandığını da eklemiş. Ayrıca 2016’da ülkedeki ABD’li yeni işletmelerin sayısının da iki kat arttığı belirtiliyor.

Stripe belirli işlevleri test etmek için önümüzdeki aylarda beta sürecine yavaş yavaş daha fazla kullanıcı eklemeyi düşünüyor.

Hindistan’daki dijital ödemelerin yükselişinden payını almak isteyen Stripe 2010 yılında kurulmuş Visa, American Express ve Sequoia Capital tarafından fonlanmış bir dijital ödeme platformu. Şirketin şimdiki değeri $9.2 milyar civarında. Stripe şu anda 3 farklı kıtada 25 ülkeye hizmet sunuyor. Firma dijital ödeme piyasasında Hindistan’ı oldukça önemli bir ülke olarak konumlandırıyor.