Grab Malezya’da ödeme servisi için e-para lisansı aldı

Grab, Malezya’daki restoranlarda, marketlerde ve e-ticaret sitelerinde ödeme servisinin kullanılabilmesi Bank Negera Malaysia’dan e-para lisansını aldı.

Ülkede 2018’in ilk yarısında faaliyete başlamayı planlayan GrabPay, Malezyalıların mobil cihazlarıyla çeşitli satın alımlar yapmalarına imkân sağlayacak. GrabPay ulaşım hizmeti için ödeme ve arkadaşına para gönderme gibi özellikler de sunuyor.

Grab, e-para lisansı almadan önce ödeme servisinin gizliği ve güvenliği için çeşitli önlemler de aldı. 6 haneli GrabPay PIN ile birlikte iki faktörlü kimlik doğrulama bu önlemlerden biri.

Bank Negera’nın istatistiklerine göre bankacılık sektöründe elektronik ödemelerin kullanılması ülke ekonomisinde %1’lik bir tasarruf sağlayabilir. Dijital ödeme sistemlerinin nakit ödemelere göre daha düşük maliyetle çalışabildiğini hesaba katarsak bu tasarruf değeri ilerleyen yıllarda çok daha yüksek değerleri görebilir.

Malezya tamamen dijital temelli bir ekonomiye geçmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Teknolojik inovasyonlara ve Finansal Sektör Tasarımı 2011 – 2020 gibi ilerici politikalara sahip ülke kişi başına düşen elektronik ödeme sayısını 2020’de 200’e çıkarmayı hedefliyor.