Zanaco mobil bankacılık uygulamasını duyurdu

Nakitsiz toplum ve mobil bankacılık gibi konular sadece Avrupa ve Asya ülkelerinde trend değil. Zambiya merkezli Zanaco da mobil bankacılık uygulamasını duyurarak dijital dönüşüme ayak uyduruyor.

Zambiya başkenti Lusaka’da gerçekleştirilen bir etkinlikte tanıtılan Zanaco’nun mobil uygulaması 800.000 müşteri için Google Play ve App Store’dan indirilebilir durumda.

Zanaco Dijital Banakacılık Sorumlusu Teza Ngulube yeni uygulamanın, parasına daha kolay ve daha hızlı erişmek isteyen müşterilerin taleplerini karşılayacağını söylüyor. Ngulube, yeni mobil uygulamanın Zanaco’yu dijital bir bankaya dönüştürmek adına atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyor. 2020 yılına kadar da bankacılık işlemlerinin büyük bir kısmı telefondan yapılabilir hale gelecek.

Zanaco CEO’su Henk Mulder de mobil uygulamanın bankanın tüm stratejisini değiştirebilecek bir adım olduğunu söylüyor. Mulder Zanaco’nun bu zamana kadar büyük, güçlü ve güvenilir sıfatlarıyla anıldığını ancak bundan sonra yenilikçi bir banka olarak da anılacağının altını çiziyor.

Zanaco bankasının %25’i Zambiya hükümetine ait. Dolayısıyla banka yenilikçi yaklaşımlarla Zambiya ekonomisini geliştirmekle sorumlu. Mobil bankacılık uygulamasıyla başlayan değişimle de bu sorumluluklarını yerine getirmeye çalışacaklar.

Zanaco’nun mobil uygulamasının alışageldiğimiz mobil bankacılık uygulamalarından pek de bir farkı yok. Ancak burada dikkat eken nokta Afrika gibi teknoloji açısından nispeten az gelişmiş bölgelerde dahi finans sektöründeki dijital dönüşüme ayak uydurulmaya çalışılması.

Kaynak: LusakaTimes