Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Sabiha Gökçen Havaalanı Blockchain projesi üzerine düşüncelerim

Blockchain nedir veya ne değildir diye konuştuğumuz günlerden konu ile ilgili yaşayan örnekleri ülkemizde ve hem de büyük yapılanmalarda görme şansına kavuştuğumuzu görmek harika bir duygu. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı İş Dönüşümü ve Bilgi Teknolojileri Direktörü Gürkan Altıner’in LinkedIn’de yer alan makalesini okuduğumda hem gurur duydum hem de kafamda canlanan düşünceleri paylaşmak istedim.

Değişimlerin etkilerinin izlenmesine olanak sağlayacak olan lokomotif kuruluşların bu tip projeler ile ilgili böyle haberler vermesi çok güzel olmakla birlikte, insan işin detaylarının içine biraz daha girme isteğinin önünde duramıyor tabii.

Nitekim yazı altındaki yorumlara baktığımda bunu daha net anlama şansım oldu:

  • Donanımsal ilk yatırım ve işletme giderleri (özellikle elektrik), genişleyebilirlik konularında düşünceler nedir? Yerli tasarım ile daha az maliyetli, az güç harcayan ve kolayca işlem gücünün artabileceğ, cluster sistemler mümkün. 1-1.5 yıl içinde ilk prototip yapılabilir…
  • Any indications on costs and benefit of using Blockchain? It would be interesting to understand whether Blockchain provides the required performance at reasonable costs
  • Gürkan Bey, it sounds great, congratulations. I would be glad to hear more about (maybe in your next post); 1) practical benefits of using blockchain compared to conventional integration or data sharing without integration 2) Additional risk connected to the blockchain.
  • Girişiminizi tebrik ediyor ve ufuk açıcı olması açısından bizlerle daha fazla teknik detay paylaşmanızı rica ediyorum. Özellikle hyperledger fabric in Sap çözümleri ile beraber kullanımı ve entegrasyonu bunlar önümüzdeki süreçte cevap aradığımız konular. Tekrar tebrikler…

Benim aklıma gelen bir dizi soru ise şöyle sıralanabilir; Blockchain altyapısı ile ikame edilen nasıl bir sistem vardı? Önceki yapı ve yeni yapının karşılaştırması bizlere neler sunuyor? Eski sistemdeki acılar (sorunlar) neydi? Yeni çözüm artı faydalar sağlandı mı? Bu tip projelere karar verirken hangi detaylar önemli?

Yani böyle harika haberleri duymanın verdiği keyif ve heyacan ile birlikte “white paper” olarak adlandırılan açıklayıcı ve burada görülen sorular için fikir sağlayacak, ışık tutacak detayları içeren raporların da paylaşılması çok güzel ve değer katan bir yaklaşım olacak. Bence bu tip denemeler için proje planlarına “white paper hazırlanması” mutlaka bir adım olarak eklenmeli.

Bu vesile ile Sn. Gürkan Altıner nezdinde bu proje için kaynak ayıran ve emeği geçen herkesi tebrik etmek istiyorum. Daha nice benzeri haberlere ve -demeden geçemeyeceğim- white paperlara 🙂

Arzu Kutlu – 360° Danışmanlık Kurucusu