Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Krizin ortasındaki Venezuela’dan yeni kripto para birimi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkedeki ekonomik krizi hafifletmek amacıyla yeni bir kripto para birimi oluşturacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına çıkan Maduro, yaptığı açıklamalarda yeni kripto para biriminin Venezuela’ya parasal egemenlik konusunda ilerleme, mali işlemler yapma ve mali blokajın üstesinden gelme imkânı sağlayacağını savunuyor.

Destekçilerinin alkışlarına “21.yüzyıl geldi” diyerek eşlik eden Maduro, Petro adı verilen bu yeni para biriminin Venezuela’nın petrol, gaz, altın ve elmas zenginlikleri tarafından destekleneceğini söylüyor. Muhalif milletvekilleri ise Maduro’nun bu kalkınma planını küçümsüyorlar.

Muhalifler önerilen paranın kongre tarafından desteklenmesi gerektiğini savunuyorlar ancak bazıları bunun gerçekleşeceğinden şüpheli. Milletvekili ve ekonomist Angel Alvarado Reuters’a yaptığı açıklamada Maduro’nun bir palyaço olduğunu ve getirdiği çözümün güvenilir olmadığını söylüyor.

Yıllar boyu ekonomisini petrole dayandıran Venezuela’da petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte ekonomik kriz kapıya dayandı. Ülkedeki resmi para birimi bolivar’ın da değerinin sürekli düşmesi yetkilileri alternatif çözümler aramaya itiyor.

Maduro yeni kripto para biriminin nasıl ve ne zaman piyasaya çıkacağına dair herhangi bir detay vermedi.

Kaynak: BBC