Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Avrupa Komisyonu e-ödemeleri daha güvenli hale getiriyor

Avrupa Komisyonu tüketicilere düşük maliyetli ve yenilikçi çözümler sunan elektronik ödemelerin daha güvenli hale gelmesi için yeni kurallar benimsedi.

Yeni kurallar Avrupa’daki ödeme servislerini modernize etmeyi amaçlayan, AB’nin kısa süre önce revize ettiği Ödeme Hizmetleri Direktifi’ni (PSD2) uygulayacak.

Avrupa Komisyonu’nun basın açıklamasına göre PSD2’nin ana görevi elektronik ödemelerde emniyet ve güveni artırmak. Bu bağlamda PSD2, ödeme hizmeti sağlayıcılarının güçlü müşteri kimlik doğrulaması geliştirmesini gerekli kılıyor. Örneğin ödeme yapmadan önce parolanın yanında parmak izi ya da biyometrik bir doğrulama yöntemi gibi birbirinden bağımsız iki kombinasyonun doğrulama için kullanıcıya sunulması gerekecek.

Kurallar tüketicilerin FinTech şirketleri gibi üçüncü parti sağlayıcılar tarafından sunulan yenilikçi hizmetleri kullanmalarına izin verirken Avrupa’daki tüketicilere ve işletmelere yönelik sıkı bir veri güvenliği koruması da sağlayacak. Bunlara çeşitli hesaplardan kişinin finans bilgilerini toplayan ödeme çözümleri ve araçları da dahil.

Yeni kurallar sektör için rehber olacak

Sermaya Piyasaları Birliğinden sorumlu başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis yeni kuralların eski ve yeni piyasadaki tüm oyunculara daha iyi ödeme hizmeti sunarken tüketicilerin güvenliklerini sağlama alması konusunda sektöre rehberlik edeceğini düşünüyor.

Bu kurallar hali hazırda birçok Avrupa ülkesinde kullanılıyor ancak PSD2 sayesinde bu güvenlik önlemleri tüm Avrupa’ya yayılacak.

Kaynak: NewEurope