Sberbank yüz tanıma girişiminden %25’lik hisse aldı

Rus Bankası Sberbank yüz tanıma ve biyometrik doğrulama sistemleri üzerine çalışan startup VisionLabs’den %25’lik hisse aldı.

Bu yatırım Sberbank’ın biyometrik doğrulama sistemleri kurma adına atılan ilk büyük adım olarak değerlendiriliyor. Banka, müşterilerin hesaplarına ulaşabilmesi ve işlemler yapabilmesi için yüz, ses ve retina doğrulama gibi teknolojilerini sistemlerine ekleyerek bankacılık platformunu daha güvenli ve daha kolay kullanılabilir bir hale getirmek istiyor.

Yapılan anlaşmadan memnun olan Sberbank başkan vekili Lev Khasis konuyla ilgili olarak, Vision Labs’in sahip olduğu teknolojisinin hem uluslararası hem de Sberbank’ın içinde yürütülen kapsamlı testlerin sonuçlarına göre bir dünya lideri olduğunu söylüyor.

20’den fazla bankayla ortaklık

VisionLabs’in hali hazırda Rusya’daki Equifax ile 10 yıllık bir ortaklık anlaşması bulunuyor ve firmanın 20’den fazla bankayla sahtecilikleri önlemek adına çalıştığı biliniyor.

Miktarı açıklanmayan yatırım Sberbank’ın fintech girişim fonu Digital Business Development Administration tarafından yapıldı.

Son zamanlarda birçok banka ve dijital ödeme platformu kimlik doğrulama işlemleri için biyometrik sistemlere yöneliyorlar. İnsanlar parmak izine yeni alışmışken yüz ve ses tanıma gibi doğrulama yöntemleri de çoktan hayatımıza girmiş durumda.

Kaynak: Finextra