Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Axis Bank sınır ötesi ödemeler için Ripple kullanacak

Axis Bank ve Standard Chartered Ripple’ın dağıtık hesap defteri teknolojisini kullanarak şirketler için gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme çözümleri sunacak.

Standard Chartered (Singapur) ve Hindistan’daki Axis Bank ortaklığıyla piyasaya çıkan sistem Standard Chartered’ın dijital bankacılık platformu Straight2Bank aracılığıyla kullanılabilecek.

Yeni servis SGD’deki kurumsal ödemeleri Hindistan’ın üçüncü büyük özel sektör bankası olan Axis Bank’ın hesaplarında görüntüleyecek.

Ripple’ın ağının sunduğu şeffaflık sayesinde işlemlerin gerçekleştirilmeden önce gözden geçirebilmesi mümkün. Dolayısıyla bankalar yeni servisin kurumlara nakit akışını gözlemlemek için daha fazla kontrol sunacağını söylüyor.

Axis Bank başkanı Himadri Chatterjee dağıtık hesap defteri teknolojisini ve API’ları kullanarak uluslararası ödemelerde radikal bir değişim için fırsat yakaladıklarının altını çiziyor.

Blockchain platformu olan Ripple’ın kullanımı her geçen gün artıyor. Özellikle uluslararası para transferleri için tercih edilen platform altyapısı sayesinde bankalara ve kurumlara düşük maliyetli, daha güvenli ve daha hızlı para transferi çözümleri sunuyor. Dünyanın önde gelen bankaları Ripple için sıraya girerken Türkiye’den Akbank’ın da sınır ötesi ödemeler için Ripple platformunu kullanacağını belirtelim.

İlerleyen dönemlerde blockchain kavramının daha iyi anlaşılmasıyla birlikte Ripple’ın da adını sık sık duyacağız gibi görünüyor.