Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Çin’de mobil ödeme kullanıcılarının sayısı 520 milyonu aştı

Alibaba’nın mali ortağı Ant Financial’ın veirlerine göre Çin’de mobil ödeme sistemleri kullananların sayısı 520 milyonu aştı.

Çin Halk Bankası’na göre Çin bankaları bu yılın ikince çeyreğinde mobil servislerden toplam 8.6 milyon ödeme işlemi aldı. Bu değer bir önceki yılın aynı dönemine oranla %40.5’lik bir artış olduğu anlamına geliyor.

Ülkedeki mobil ödemelerin toplam değeri ise yüzde 33.8 artarak 39.2 trilyon yuan yani 6 trilyon ABD dolarına ulaştı. Büyümenin büyük bir kısmı WeChat Pay gibi kullanıcı dostu platformların online işlemleri teşvik etmesiyle sağlandı. Ant Financial da Nisan ayında ödeme sistemlerini yaygınlaştırmak için iki yıl içerisinde 6 milyar yuan harcama yapacaklarını açıklamıştı. Toplam değer artışının nedenlerinden biri olarak da bu gösteriliyor.

Çin mobil ödemelere adaptasyon konusunda en dikkat çeken ülkelerden biri. Geçtiğimiz aylarda Tencent önderliğinde yapılan bir araştırmada Çin halkının %84’ünün dışarıya nakitsiz olarak çıkmakta bir sakınca görmediği sonucuna ulaşılmıştı. Dolayısıyla Çin’deki kullanıcısı sayısı, işlem hacmi ve pazardaki değer artışı sektör tarafından normal karşılanıyor.

Kaynak: Xinhua