Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Norveç bankaları ödeme sistemlerini birleştiriyor

Norveç bankaları teknoloji devlerinin pazardaki etkinliğine karşılık ödeme sistemlerini birleştirme kararı aldı.

Reuters’ın haberine göre DNB, Eika, Spareban1 Gruppen ve diğerleri Vipps, BankAxept, BankID gibi ödeme sistemlerini birleştirme konusunda anlaşmaya vardı. Önümüzdeki Ağustos ayına kadar da yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorlar.

Hala ön hazırlık aşamasında olan anlaşmada bankaların amacı kendi ödeme sistemlerini iyileştirerek küresel teknoloji firmalarıyla rekabet edebilmek. Yani bankalar Apple, Google ve Facebook gibi şirketlerin ödeme servislerine karşı pay kaybetmektense güçlerini birleştirerek mücadele etmeyi daha uygun görüyorlar.

Yukarıda saydığımız ilk üç bankanın ödeme sistemleri üç farklı alana odaklanmış durumda. Vipps mobil ödeme uygulamaları, Bank Axept ülkedeki bankamatik kartı servisi, Bank ID ise bir online kimlik doğrulama platformu. Norveç bankaları bu sistemlerini birleştirdikleri takdirde yurt dışında da bu platformu tanıtmayı amaçlıyorlar.

Yeni bir şirket

Birleşmenin sonucunda orta çıkacak olan yeni şirketin 108 çalışana sahip olması planlanıyor. Birleşmenin küresel firmalarla rekabeti sağlamasının yanında maliyet etkinliğini artırması, inovasyonu güçlendirmesi, perakende ve tüketici pazarlarındaki kullanıcıların satın alma tecrübelerini iyileştirmesi de bekleniyor. Vipps CEO’su Rune Garborg da bu birleşmenin yerel bir alternatif yaratacağına ve büyük yabancı firmalara karşı bir koz oluşturacağına inanıyor.

Norveçli yetkili makamlardan onay bekleyen birleşme sonucu oluşacak yeni şirketin 1 Ağustos 2018’de faaliyete girmesi bekleniyor.