Visa sınır ötesi B2B ödemeler için bankalarla anlaşıyor

Visa, 2018 yılında piyasaya sunmayı planladığı Visa B2B Connect platformu için bankalarla ortaklık kurmaya başladı.

Bankaların hızlı ve güvenli bir şekilde sınır ötesi B2B ödemelerini gerçekleştirebileceği bir platform olan Visa B2B Connect’in geçtiğimiz yıl bir ön izlemesi yapılmıştı. Sistem, işlemleri blockchain teknolojisini kullanarak Visa’nın ağı üzerinden yönlendirip bankadan doğrudan alıcıya iletilmesini sağlıyor.

Bu ağda şimdilik birkaç uluslararası banka bulunuyor. ABD’deki Commerce Bank, Güney Kore’deki Shinhan Bank ve Singapur’daki United Overseas Bank ödeme testlerine başlamış durumdalar.

Visa’nın böyle bir işe kalkışması tesadüf değil. Sınır ötesi B2B ödemeleri yükselişte. BI Intelligence’ın verilerine göre geçtiğimiz yıl bu sektörün değeri $18.5 trilyona ulaşmış. Wall Street Journal’a göre ise yaklaşık 4 milyon ABD’li işletme aktif olarak sınır ötesi ödemeler yapıyor. Sınır ötesi e-ticaret de yükselişte. DHL 2020’ye kadar bu sektörün $900 milyar değerine ulaşmasını bekliyor. Bunun sonucu olarak da B2B ödemelerinin artacağı öngörülüyor.

Tüm bunlar Visa için büyük bir fırsat anlamına geliyor. B2B ödemeleri hali hazırda normal ödemelere kıyasla daha karmaşık oldukları için bunu basitleştirecek güvenli bir platform kurulması hem Visa hem de diğer işletmeler adına oldukça olumlu bir gelişme olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.