Hindistan Devlet Bankası’nda akıllı sözleşme dönemi başlıyor

Hindistan Devlet Bankası önümüzdeki ay blockchain destekli akıllı sözleşmeler kullanmaya başlayacak.

Economic Times’a göre Hindistan ve Ortadoğu’dan olmak üzere toplamda 27 bankadan oluşan BankChain grubunun çalışmasının bir ürünü olan bu uygulama önümüzdeki aydan itibaren faaliyete girecek.

Hindistan Devlet Bankası’nın inovasyon müdürü Sudin Broakar konuya yönelik: “BankChain büyük bir atılım. Bankaları bir araya getirmenin ve birleştirmenin yanı sıra yaptığımız yatırımların riskini de azaltıyor. Tüm bankalar gelip yatırım yapabilir, bilgiyi paylaşabilir ve böylece maliyeti düşürebiliriz. Bunu ilerletmek için birbirimizin teknik ekiplerini de kullanabiliriz. Düzenlemenin zor olmadığı akıllı sözleşmeler gibi bankaların sahip olmadığı çözümlere odaklanıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda merkezi olmayan, dağıtık bir yapıya sahip. Bu sistemde kodlar ve anlaşmalar herkese açık. Böylelikle kolayca izlenebilir olan bu sözleşmelerde bir sıkıntı çıkması durumunda herhangi bir icra dairesine gerek duyulamadan problemler çözülebilir.

Dünyanın birçok yerinde bankalar blockchain teknolojisini bir şekilde sistemlerine entegre etmeye çalışıyorlar. Akıllı sözleşmelerin yanında P2P ödemeler, kredi sendikasyonu, sınır ötesi ödemeler, dijital para birimleri gibi alanlarda blockchain’den yararlanılıyor.

Kaynak: Finextra

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.