Perakendenin geleceği: Panasonic Regi-Robo

Panasonic’in ürettiği RFID destekli alışveriş sepeti Regi-Robo perakendeciliğin geleceği adına ipuçları veriyor.

Son zamanlarda alışveriş deneyimini iyileştirmek adına ödeme sistemlerinden tutun mağazaların kendi özelindeki inovasyonlarına kadar tüketici odaklı birçok teknolojiye tanıklık ediyoruz. Panasonic’in RFID destekli alışveriş sepeti de tüm bunlar arasında dikkat çeken ve gelecekte perakendecilik sektöründe önemli bir yer edinebilecek bir teknoloji.

Otomatik alışveriş sepeti olarak tanımlayabileceğimiz Regi Robo hem mağaza çalışanları hem de müşteriler için büyük kolaylık sağlıyor. İçine koyduğunuz ürünlerin RFID etiketlerini okuyarak fiyatlarını algılayan sepet bunları otomatik olarak faturanıza ekliyor.

Ürünlerinizi sepete koyduktan sonra sepetinizi ödeme terminaline yerleştiriyorsunuz. Alt tarafından açılıp kapanabilen sepet açılarak ürünlerinizi otomatik olarak paketliyor. Bu aşamadan sonra da sistemden ödeme yönteminizi (nakit, kredi kartı) seçerek alışverişinizi tamamlıyorsunuz. Böylelikle uzun kuyruklar beklemeden hızlı bir şekilde alışverişinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sistemin güvenlik önlemi olarak ödemenizi gerçekleştirmeden paketlenen ürünleri vermediğini de belirtmekte fayda var.

Sistemin nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Şimdilik sadece Japonya’daki belirli mağazalarda denenen Panasonic Regi Robo’nun 2018 yılında yaygınlaşması bekleniyor. Teknolojinin sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için mağazadaki tüm ürünlerin RFID etiketine sahip olması gerekiyor. Bu da tahmin edeceğiniz üzere biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.