Kaspersky Lab’den Blockchain tabanlı oylama sistemi: Polys

Siber güvenlik firması Kaspersky Lab, Dublin’de gerçekleştirilen CyberSecurity Weekend etkinliğinde blockchain tabanlı oylama sistemi olan Polys’i tanıttı.

Şimdiki haliyle online oylama sistemi oluşturmak için web tabanlı bir panel kullanan Polys, iki farklı oylama türü sunuyor: Bunlardan bir tanesi en fazla oy alan seçeneğin kazanacağı çoğunluk oylaması, diğeri ise birden fazla seçenek için oy kullanılabilen birikimli oylama sistemi olarak düşünülmüş.

Polys’in panelinde oylama sistemi oluşturulduktan sonra yöneticiler oyları nasıl kabul edeceklerini seçebiliyorlar. Bu seçenekler arasında şimdilik e-posta oylaması ve herkese açık oylama seçeneği bulunuyor. E-posta oylamasında Polys, seçmenin e-posta adresine güvenli oylama bağlantısı gönderirken herkese açık oylamada adı üstünde oylama bağlantısı herkes tarafından görüntülenebiliyor.

Kaspersky Lab sağlam bir oylama sisteminin seçmenin anonimliğini sağlamasını ve sahte oy kullanımına izin vermemesi gerektiğini savunuyor. Bu bağlamda firma kullanılan oyları, konusunda uzmanlaşmış Parity Technologies ile iş birliğine giderek blockchain altyapısında saklayacak. Tabi blockchain sistemine kaydedilen oyları ayrı olarak şifrelemek de gerekiyor. Aksi halde oylama süreci sona ermeden sonuçlarına erişilebilir.

İnsanların oy kullanma biçimini değiştirmeyi vadeden Polys’in beta sürümü piyasaya sürüldü. Kaspersky Lab şimdilik bu sürüme yönelik geri bildirimleri bekliyor.

Kaynak: BitcoinMagazine

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.