Nakit paranın sonu mu geliyor?

Nakitin yakın zaman içerisinde sonunun gelmesi pek olası değil, para ve genel itibarıyla kağıt para, çoğu ülkede en popüler ödeme yöntemi. Ancak uzun vadede elektronik ödeme yöntemlerinin öne geçmesi olası görünüyor.

Dünya Bankası verilerine göre örneğin İsveç’te kredi kartı gibi elektronik ödeme yöntemi kullanan yetişkinlerin oranı yüzde 99. Kanada, Avustralya, Rusya ve Birleşik Krallık’taki yüzde 97 seviyesinde oran da son derece çarpıcı. Genel itibarıyla gelişmiş ülkelerde yüzde 90’lara varan oran, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 50’lerde. Hindistan ve Çin gibi nüfusunun 1 milyarın üzerinde olduğu ve homojen yapı sergilemediği spesifik ülkelerde ise söz konusu oranın yüzde 50’nin altında seyrettiği görülüyor.

Danışmanlık şirketi Capgemini’ye göre 2015-2020 yılları arasında elektronik ödeme işlemlerinde yüzde 10.9’luk artış bekleniyor.

Nakitten uzaklaşmanın yoğun şekilde görüldüğü İskandinav ülkelerinde insanlar, nakit parayı doğrudan banka hesaplarına yatırma eğilimindeler.

Afrika’da da ilginç gelişmeler söz konusu, yerel cep telefonu operatörü Safaricom, mobil üzerindne doğrudan ödeme imkanı sunan M-Pesa adlı bir sistem oluşturdu. Bu sistem, adeta bölgede bir tür mobil ödeme trendi ortaya çıkardı.

Çin’de Alibaba ve Tencent’in PayPal benzeri cüzdanları da en popüler ödeme şekilleri arasında.

Konuyla alakalı özel bir makale yayınlayan New York Times dünya üzerinde nakitsiz ödeme yapılan ve alınan ülkelere ait ülke dağılımı verilerini ise aşağıdaki gibi görselleştiriyor.

Debit kartlarla ödemenin en fazla tercih edildiği ülkeler

Norveç: % 96

Hollanda: % 94

İsveç: % 93

Yeni Zelanda: % 92

Britanya: % 92

Kredi kartıyla ödemenin en fazla tercih edildiği ülkeler

İsrail: % 75

Kanada: % 73

Lüksemburg: % 63

Hong Kong: % 59

Yeni Zelanda: % 58

Mobil ödemenin en fazla tercih edildiği ülkeler

Kenya: % 55

Uganda: % 35

İsveç: % 34

Avustralya: % 33

Güney Kore: % 33

Kaynak: New York Times

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.