İSPARK otoparklarında İstanbulkart ile ödeme dönemi başladı

İstanbulluların vazgeçilmez toplu ulaşım ödeme aracı İstanbulkart, artık İSPARK otoparklarında da kullanılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı şehir vizyonu doğrultusunda yeni bir uygulama daha kullanıma sunuldu. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların geniş kesimlere yönelik bir boyutu olarak İstanbulkart, İSPARK otoparklarında kullanılabilecek.

Toplu ulaşım araçlarında kullanım işlemlerinde tercih edilen İstanbulkart, İSPARK otoparklarında da ödeme amacıyla aktif olarak devrede. Bu sayede otopark ödemeleri hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirilebilecek. Elbette nakit kullanımına yeni bir alternatif de söz konusu.

610 noktada faaliyette olan İSPARK otoparkları için nakit para kullanımını önemli ölçüde azaltması beklenen uygulama şu şekilde olacak;

Öncelikle bir İstanbulkart sahibi olunması gerekli.

Kapalı İSPARK otoparklarından çıkılırken ödemenin İstanbulkart ile yapılmak istendiği belirtilecek, ardından görevli, ilgili kartı POS cihazına okutarak tahsilatı gerçekleştirecek.

Otomatik Ödeme Noktalarındaki otomatik ödeme makinelerinde, ödeme seçeneği olarak İstanbulkart seçilebilecek, ardından yönlendirmeler takip edilerek ödemenin gerçekleştirilmesi mümkün olacak.

Yol üst otoparklarda ise gelen İSPARK görevlisine, ödemenin İstanbulkart ile yapılmak istendiğinin söylenmesi, ardından da görevlinin el teminaliyle ilgili seçimleri gerçekleştirilmesi ve terminalden okutma şeklinde işlemin tamamlanması sağlanabilecek.

İstanbulkart.istanbul web sitesinden bakiye bilgisi ve işlem geçmiş görülebilecek.