23 Bitcoin çalan CryptoShuffler Truva Atı’na dikkat!

CrytpoShuffler’ın arkasındaki siber suçlular, 23 BTC, yani yaklaşık 140 bin ABD Doları çaldı.

Kripto para birimlerine (Bitcoin, Ethereum, Zcash, Dash, Monero, vb.) yönelik her geçen gün büyüyen ilgi, günümüzde hacker’ların hedeflerini bu alana yöneltmelerine nedeni durumunda. Siber güvenlik araştırmacıları tarafından paylaşılan son bilgiler, cihaz panosundaki adresi değiştirip kullanıcıların kripto paralarını çalan ‘sansasyonel’ bir zararlı yazılıma işaret ediyor. CryptoShuffler adındaki Truva Atı zararlı yazılımın yanı sıra Monero için geliştirilen farklı Truva Atı örneklerine de ulaşıldı. Bunlar arasında DiscordiaMiner’ın dikkat çekici olduğu belirtiliyor.

Birçok kripto para biriminde kullanıcı, kripto paralarını başka bir kullanıcıya aktarmak isterse, alıcının cüzdanına özgü çok haneli kimlik numarasını bilmesi gerekiyor. CryptoShuffler, sistemin bu numaralarla çalışma ihtiyacını suistimal ediyor. Truva Atı çalışmaya başladıktan sonra, kullanıcıların ödeme yaparken faydalandığı panoyu izlemeye başlıyor. Kopyalanan cüzdan numaralarının, işlemi yürüten yazılımdaki “hedef adres” satırına yapıştırılması gibi işlemleri de takip ediyor. Truva Atı, kullanıcının cüzdanını zararlı yazılıma ait bir cüzdanla değiştiriyor. Kullanıcı cüzdanın kimlik numarasını adres satırına yapıştırdığında aslen para göndermek istediği adresi girmiş olmuyor. Bunun sonucunda kurban, anlık değişimi fark etmediyse parasını doğrudan suçlulara aktarmış oluyor.

CrytpoShuffler’ın arkasındaki suçluların 23 BTC (yaklaşık 140.000 ABD Doları) çaldığı bildirildi. Diğer cüzdanlardan çalınan miktarlar ise birkaç dolardan binlerce dolara kadar uzanıyor.

Kullanıcıların zararlı sitelere yönlendirilmesi ve online ödeme sistemlerinin hedef alınması ile devam eden pano ele geçirme saldırıları yıllardır biliniyor. Ancak, bu tür saldırıların kripto para birimlerini hedef almasına çok sık rastlanmıyor. Bununla birlikte suçluların daha az gelişmiş tekniklerle kullanıcıların birikimlerine ulaşmaya çalıştıkları ve kripto para birimi hırsızlarının sayısının hızla arttığı kaydediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.