Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Türkiye’de mobil cihaz üzerinden alışverişe ilgi artıyor

2016’da mobil cihaz üzerinden e-ticaret işlemlerinin oranı yüzde 19’ken, oranın 2021’e kadar dikkat çekici bir hızla yükselmesi bekleniyor.

E-ticaret, uzun yıllardır varolan, günümüzde ise daimi bir trend olmanın çok ötesine uzanmış bir kavram. Elbette gelişmiş güvenlik prensipleri ile kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilen alışveriş gibi özelliklerinin günümüzdeki önemini ortaya koyduğuna da şüphe yok. Peki Türkiye’de mobil cihaz üzerinden gerçekleştirilen alışverişlere yönelik eğilimde son göstergeler ne anlatıyor? Öncelikle bu yöndeki gelişimin dikkat çekici bir noktaya ulaştığını belirtmemiz gerekiyor.

Türkiye’de mobil abone sayısı 76 milyona ulaşırken Türkiye İstatistik Kurumu kaynaklı bir çalışmanın sonucu olarak da tüm hanelerdeki mobil telefon bulunma oranı yüzde 97 seviyesinde. Özetle hemen her evde mobil telefon mevcut, üstelik cihazların büyük kesimi de çeşitli kapsamlar dahilinde internete bağlanıyor.

İnternet sitelerine mobil cihaz üzerinden ziyaret oranı geçen yıla göre yüzde 54 arttı. Ve sıra, merak edilen diğer verilere geliyor…

Mobil üzerinden alışveriş yükselişte

Mobil cihaz üzerinden internette alışveriş gerçekleştirme oranının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50’nin üzerinde artması bekleniyor. 2016’da mobil cihaz üzerinden e-ticaret işlemlerinin oranı yüzde 19’ken, oranın hızla yüzde 50’lere yaklaşacağı yönünde güçlü emareler söz konusu.

Geleceğe ilişkin bir diğer dikkat çekici beklenti olarak 2021 yılının ise, e-ticaret işlemlerinde mobil-masaüstü arasındaki farkın ortadan kalkacağı yıl olacağı, oransal dağılımın yüzde 49 mobil şeklinde değişeceği kaydediliyor.