Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Uber’ın rakibi Grab, mobil ödeme servisini duyurdu

Asya’da Uber’in ciddi bir rakipi konumundaki Grab, geçtiğimiz yıl bir ödeme platformu geliştirmeye başlandığını duyurmuştu, bu dikkat çekici işaretin ardından beklenen hamle GrapPay ismiyle geldi.

Grab, Güneydoğu Asya’da Uber’le rekabet eden son derece iddialı bir şirket. Ancak bununla yetinmekle kalmadıkları açık, çünkü yükselişteki marka, aynı zamanda bir fintech oyuncusu olma yolundaki adımnı attı; Japon SoftBank ve Çinli Didi Chuxing’ten 2 milyar doları bulan yatırım aldıktan sonra yeni hizmeti GrapPay’i duyurdu.

Güneydoğu Asya’daki yedi farklı ülkede faaliyetlerini sürdüren Grab’in yeni ödeme platformunun ilk müşterileri ise Singapur’daki sokak satıcıları oldu. Az sayıda müşteriyle başlanan GrabPay üzerinden ödeme gerçekleştirme hamlesinin 2017 sonuna kadar 1000 farklı şirket tarafından destekleneceği duyuruldu. Önümüzdeki yıldan itibaren farklı pazarlara doğru bir genişleme planlandığını da resmi olarak açıklanmış durumda.

Ödeme anlamındaki süreç ise son derece pratik; klasik bir senaryo olarak kullanıcılar, aldıkları hizmetle ilgili QR kodunu tarıyor ve ardından tutar girilerek ödeme yapılıyor. Kredi kartları ve diğer ödeme servisleriyle birlikte çalışan hizmet kapsamında yüklenen bakiyenin kullanımında genel itibarıyla AliPay gibi popüler ödeme servislerine benzerlik de dikkatlerden kaçmıyor.

Daha önce mobil uygulamasına P2P ödeme özellini entegre ederek dikkatleri üzerine çeken Grap, halihazırda önemli seviyede müşteri altyapısına sahip bir şirket olarak mobil ödeme alanında sunduğu servis ile oldukça ‘örtüşen’ bir hamlede bulunmuş oluyor. Bu açıdan bakıldığında GrabPay’in sunduğu ödeme altyapısıyla bölgesel açıdan başarı yakalama olasılığı yüksek görünüyor.