Çin’de ünlü aktriste 5 yıl süreyle hisse senedi yasağı

Çin Hükimeti, Milyarder aktrist Zhao Wei’nin 5 yıl süreyle hisse senedi alıp satım işlemi gerçekleştirmesini yasakladı.

Çin sinemasının en önemli isimlerinden Zhao Wei, aynı zamanda finansal yatırımlarıyla da dikkat çeken biri. Ancak gerçekleştirdiği kendi firmasının devir işleminde usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı ve bu durumla ilgili ses getiren bir ceza aldı.

Alibaba başta olmak üzere çeşitli yatırımlarıyla kısa sürede hatrı sayılır bir servete ulaşan, Fransa/Bordeaux’da şarap şatosu bulunan ve 73. Venedik Film Festivali’nde jüri üyeliği yapan Wei’ye, eşi Huang Youlong ile birlikte beş yıl süreyle hisse senedi alıp satma yasağı geldi. Cezanın nedeninin yanıltıcı beyan ve açıklamalar olduğu kaydedildi. Ayrıca kontrolündeki Tibet Longwei Culture Media Co. adlı şirkete para cezası verildi.

Vicki Zhao olarak da bilinen 41 yaşındaki aktrist, 1998 yılında yayınlanmaya başlanan “Princess Pearl” adlı televizyon dizisiyle şöhret kazanmıştı. Devam eden süreçte Dearest ve So Young adlı sinema filmleriyle ülkenin en önemli sinema yüzlerinden biri haline dönüştü. Ardından finansal yatırımlarıyla adından söz ettiren isim, aldığı cezayla birlikte yerel fazdaki hisse senedi işlemleri açısından uzun süreli hukuki bir engelle karşı karşıya kaldı, aynı zamanda finansal işlemlere yönelik yasal yaptırımlara yönelik öne çıkan örneklerden biri olarak da kayıtlara geçmiş oldu.