Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Ünlü isimlerin ICO’ya ilgisi yatırımcıları yanıltmamalı!

ABD’nin resmi siber güvenlik kuruluşu SEC, ünlülerin ICO’yla yakın temasının yatırımcılara olası etkileri konusunda çeşitli uyarılarda bulundu.

Bitcoin ve ethereum ile kripto paraların satıldığı para toplama mekanizması olarak tanımlanabilen ICO, ünlü isimler tarafından adını her geçen gün daha fazla duyuruyor. Sosyal medya ağlarındaki paylaşımlarında çeşitli şekillerde ICO üzerinde duran ünlüler, her kesimden yatırımcıyı bu alanda teşvik etme potansiteli de taşıyor. İşte tam da bu noktada ABD’deki siber güvenlik ve para alanında çalışan resmi kuruluş SEC (US Securities and Exchange Commision), bir dizi tavsiyede bulundu.

SEC, ünlülerin ICO’yla ilgili paylaşımlarının ‘karanlık’ olabileceğinin altını çizerken bu noktada yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Son zamanlarda ICO ile adından söz ettiren birçok ünlü isim var. Bunlardan biri Paris Hilton, daha sonra silinmekle birlikte LydianCoin’le ilgili ‘tanıtıcı’ bir tweet atmıştı. İlginç detay, söz konusu şirketin CEO’su aile içi şiddetten işyerinde taciz ve ırk ayrımcılığına kadar çok sayıda davayla karşı karşıya olan, son derece ‘şüpheli’ birisi…

Prodüktör ve müzisyen DJ Khaled (üstte) ise Centra ICO’sunu konu edinen paylaşımlarda bulunmuştu. Bu şirketin üç ortağından ikisi çeşitli suçlardan yargılanıyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün…

SEC, yatırımda bulunma kararı alınırken ünlü isimlerin sosyal paylaşımları ile tanıtıcı ifadelerine güvenilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Sosyal medyada tanıtıcı içeriklerin paylaşımı için önemli ölçüde bütçeler ayrılabiliyor ve bu alan bir tür reklam mecrası olarak kabul ediliyor. Ayrıca ünlülerin sahte bir finansal yapıya bilerek veya bilmeyerek dahil olabileceği görüşüne de yer veriliyor.

Genel itibarıyla SEC tarafından paylaşılan bildiride ünlülerin ICO’ya dair paylaşımlarına temkinli bir şekilde yaklaşılmasının önemine vurgu yapılıyor.