Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

AB’den 5 milyon Euro ödüllü Blockchain yarışması

Avrupa Birliği (AB), sosyal fayda öncelikli Blockchain proje yarışmasının detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Belirlenen ödül kesinlikle dikkate değer…

AB yeni Blockchain geliştirme yarışmasının detaylı duyurusunu gerçekleştirdi. 5 milyon Euro ödüllü yarışmanın ilk işaretleri geçtiğimiz Ağustos ayında verilmişti. Bu kez detayları aktarıldı…

“Blockchains for Social Good” adı verilen yarışmada projelerin, teknolojiden yararlanarak kamuoyunun problemlerine çözüm getirebilme özelliğine sahip olması, daha fazla şeffaflık ve liberal fonksiyonlar sunabilmesi gibi kilit yapıtaşları içermesi bekleniyor.

Başvurulardaki kilit unsurla ilgili olarak ‘net bir sosyal etki’ beklentisi öne çıkarken, yönetim olgusunun etkisini azaltabilecek nitelik ile yararlı olma ve ölçeklenebilirlik özellikler aranıyor.

AB vatandaşı olma zorunluluğu yok

Herhangi bir tüzel kişilik veya kuruluşun AB’ye üye ülke özelliğine sahip olup olmadığına bakılmaksızın yarışmaya katılabileceği belirtilirken başvuruların 2019 yılının ortasına kadar yapılması gerekiyor. Bu yönüyle Türkiye’den de katılım beklenebilir. Bu son derece prestijli yarışmada kazananın ise 2020 yılının ilk aylarında ilan edileceği bildiriliyor.

Başta da belirttiğimiz gibi 5 milyon dolarlık büyük ödülün, yarışmaya yoğun katılımı tetikleyeceğini beklemek sürpriz olmaz, diğer yandan yarışma, genel itibarıyla AB’nin ilgili finans teknolojisine verdiği öneme dair güçlü işaretler taşıyor. Yakın gelecekte benzer yarışmaların gündeme gelmesi de son derece olası görünüyor.