Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Revolut Avrupa’da bankacılık lisansı almak istiyor

İngiliz fintech firması Revolut geçtiğimiz günlerde Avrupa için bankacılık lisansına başvurduğunu açıkladı.

Son zamanlarda sayısı artan ‘sadece dijital’ olarak hizmet veren bankacılık uygulamalarından biri olan Revolut, 2015’ten bu yana müşterilerine ön ödemeli nakit kartı sunuyor.

Revolut gibi fintech firmaları kullanımı kolay mobil uygulamaları, düşük kullanım ücretleri ve anında mali durumunu görüntüleme gibi özelliklerle geleneksel bankalardan ayrılmaya çalışıyorlar. Bu tarz girişimler yeni gelen düzenlemeler ve teknolojilerle büyük bankaların hakimiyetini kırmak istiyorlar.

İngiltere ve Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren yeni düzenlemeler bankaların müşteri bilgilerini rakipleriyle paylaşmasına zorluyor. Bu da sektördeki oyuncuların isabetli hedef kitlesi oluşturarak daha iyi ürünler çıkarmasını sağlayacak. İngiltere’deki Starling Bank ve Monzo, Almanya’daki N26 gibi kuruluşlar yeni düzenlemeler kapsamında bankacılık lisanslarını temin ettiler bile.

Revolut CEO’su Nikolay Storonsky: “Bankacılık lisansı olmadan dahi Avrupa çapında 950.00 civarı kullanıcımız bulunuyor. Birçokları Revolut’ı birincil hesapları ve harcama kartı olarak görüyor.” Açıklamalarında bulundu.

Şirketin sloganı olan ‘bankacılığın ötesinde’ bir deneyim vadeden Revolut’ın 2018’in ilk yarısında Avrupa için bankacılık lisansını alması bekleniyor.