Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

İngiltere’deki Papa John’s şubesi Bitcoin kabul etmeye başladı

Manchester’da bulunan bir Papa John’s şubesi müşterilerine ödeme yöntemi olarak Bitcoin seçeneği sunmaya başladı. Bu hareket 7 sene önce yaşanan bir anının canlanmasına neden oldu.

Aslına bakarsanız Papa John’s bitcoin’e hiç de yabancı bir restoran zinciri değil. Papa John’s ve kripto para birimleri denilince akla bundan tam 7 sene önce bitcoin kullanarak 2 pizza satın alan Lazslo Hanyecz geliyor. Bitcointalk forumu kullanıcısı Hanyecz muhtemelen 7 sene önce dünyanın en pahalı pizzasını yedi; zira kendisi 2 pizza için tam tamına 10.000 bitcoin ödemişti. Bu değer günümüzde 75 milyon dolara tekabül ediyor. Tabi o zamanlar için 10.000 BTC’nin değeri yaklaşık olarak 25 dolar yapıyordu. Ne Hanyecz ne de başka biri o zamanlar için dijital bir para biriminin bu kadar büyüyebileceğini düşünememişti.

Hanyecz her ne kadar pişmanlığını dile getirse de bu olay o zamanlar için bitcoin’in fiziksel bir geri dönüşü olabileceğine dair örnek niteliği taşıyordu. Henüz yaygınlaşmamışken ve çok da bir değeri yokken BTC ile pizza satın alabilmek oldukça dikkat çekmişti.

Bitcoin ile pizza almak artık o kadar da ‘havalı’ bir eylem değil, ancak BTC’nin sokaklarda yaygınlaşmasının da yavaş ilerlediğini belirtmekte fayda var. Online ortamlarda birçok ürün ve hizmet için bitcoin ile ödeme yapılabilirken fiziksel anlamda henüz büyük bir aşama kaydedilmiş değil.

Kaynak: Bitcoinist