Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Facebook Messenger üzerinden P2P ödeme özelliği İngiltere’ye açılıyor

Sosyal medya devi Facebook, Messenger kullanıcılarının uygulama aracılığıyla birbirlerine para gönderebilmelerini sağlayan P2P özelliğinin İngiltere’de kullanıma sunulacağını açıkladı. Özellik birkaç hafta içerisinde İngiltere’deki tüm kullanıcılara açılacak.

Kullanıcıların para alma/gönderme işlemleri için sisteme banka kartlarını kaydetmeleri yeterli olacak. Facebook Messenger’ın başkanı David Marcus insanların büyük çoğunluğunun birbirlerine $50 altı miktarlar göndermek için Messenger kullandığını belirtiyor. Marcus, bu para gönderme/alma işlemlerinin de çoğunlukla sosyal amaçlar için yapıldığının altını çiziyor.

Facebook, ABD kullanıcıları için 2015’ten bu yana kullanımda olan P2P ödeme özelliğini ilk defa ülke dışında bir bölgede sunacak. ABD’de Messenger’ın P2P ödeme özelliğine karşı Apple Pay Cash, Square Cash ve Venmo gibi rakipler bulunsa da İngiltere’de bu servislerin hiçbiri bulunmuyor. Dolayısıyla daha aç bir pazara girecek olan Facebook’un, mesajlaşma uygulamasının P2P özelliğiyle İngiliz müşterileri kendine daha kolay bağlaması bekleniyor.

İngiliz kullanıcılar genel olarak mobil ödeme sistemlerine alışkınlar. Londra toplu taşımasında ödeme yöntemi olarak sadece Apple Pay ve diğer temassız ödeme hizmetlerinin kabul edilmesi buna en büyük örnek olarak gösterilebilir. Bu bağlamda Facebook Messenger’ın sunduğu P2P ödeme özelliğinin de İngiliz kullanıcılar tarafından hızlıca benimsenmesi bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg