Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Google Tez sadece 1 ayda 7,5 milyon kullanıcıya ulaştı

Google’ın Eylül ayında Hindistan’da kullanıma sunduğu ödeme uygulaması Tez, 1 ayda 7.5 milyon kullanıcıya ulaştı. Tez üzerinden yapılan işlem sayısı 30 milyonu geçti.

Google Tez, Hindistan’da yaşayan kullanıcıların uygulamaya ekledikleri banka hesapları sayesinde telefonları aracılığıyla mağazalarda ödeme yapmalarına imkan sunuyor. Uygulama her ne adar 1 ayda 7.5 milyon kez indirilmiş olsa da hükümet tarafından desteklenen ödeme uygulaması BHIM’in rekorunu geçmeye yetmedi. Tez’in piyasadaki rakibi olan BHIM sadece 10 günde 10 milyon indirilmeye ulaştı. Yine de bu, Tez’in başarısız olduğu anlamına gelmiyor.

Birçok yönden BHIM uygulamasıyla benzer olan Tez’in bazı ekstra özellikleri var. Ödemeleri etkinleştirmek için birbirine yakın iki cihazı benzersiz ses frekanslarıyla eşleştiren bir nakit modu, sahteciliği önlemek için makine öğrenimi kullanan güvenlik sistemi bu ekstra özelliklerin en önemlileri olarak dikkat çekiyor.

Google, Hindistan’da büyük bir hızla büyüyen dijital ödemeler alanına ilk giren teknoloji devlerinden. WhatsApp, Facebook ve Apple gibi ağır toplar da bu pazara gözlerini dikmiş durumdalar.

Google CEO’su Sundar Pichai Tez’in kısa sürede bu kadar ilgi görmesinden dolayı heyecanlı; ancak Google’ın işi Hindistan’da o kadar da kolay olmayacak gibi görünüyor. Flipkart tarafından 500 milyon dolar yatırım alan PhonePe, 2.5 milyar dolar değerlenen Paytm ve hükümet tarafından yapılan kampanyalarla desteklenen BHIM uygulaması Hindistan ödeme sektöründeki rekabetin zorluğunu gözler önüne seriyor.

Kaynak: BusinessStandart