Çin’de WeChat üzerinden ticaret başlıyor

Çin’de bulunan bankalar ve tüccarlar, satışlarını telefon ve e-mail’in yanı sıra WeChat’i de kullanarak gerçekleştiriyorlar.

Diğer ülkelerde bulunan finansal endüstri yöneticileri, özel mesajlaşma uygulamalarına bağlı kalabilir, ancak dünyanın ikinci büyük ekonomisi için bir uygulama gelişiyor. Çin’in 11 trilyon dolarlık tahvil piyasasında yer alan oyuncular, Çinli teknoloji devi Tencent Holdings Ltd’e ait olan WeChat ve QQ uygulamalarında kullandıkları kişisel hesaplar ile pek çok işlev için kullanabiliyor.

Sosyal medya üzerinden iş yapmak yasadışı değilken, gelişmiş pazar düzenleyicilerinin çoğu kayıt tutması sebebiyle Çin’de WeChat gibi yeni teknolojileri benimsemesi faydalı olabilir. Geçtiğimiz hafta Hong Kong’da bir bankacı, WeChat ve cep telefonları üzerinden menkul kıymetlerin denetlenebildiğini keşfetti.

Bocom International Holdings Co.’nun strateji ekibi lideri Hao Hong, sosyal medyanın geri çevrilemez bir trend olduğunu ve WeChat’in genel olarak kişeselleştirilebilir olmasının yanında bir anlaşmanın gerçekleşmesi esnasında riskler de barındırdığını belirtti.

Çin’in mesaj kayıt tutmasıyla ilgili politikaları bulunuyor. Ancak WeChat veya QQ üzerinden kurulan iletişimde bu politikaların ne kadar uygulanabilir oldukları belirsizliğini koruyor.

Shanghai Yaozhi Asset Management Co.’nun COO’su Wang Ming, WeChat ve QQ’nun kişileri aramak yerine daha ulaşılabilir olduğunu belirtti. Ming özel bir konuşma esnasında para veya senet alışverişi gerçekleştirildiğinin de altını çizdi. Wang, şirketin işlem öncesi iletişim kayıtlarıyla ilgili kurallarının olmamasıyla birlikte, çalışanların kayıt altında çalışmasından dolayı, WeChat veya QQ uygulamalarına gelen mesajları, bilgisayarlarına entegre etmeleri gerektiğini söyledi. Wang, yetkili kişilerin cep telefonları üzerinden gerçekleşen anlaşma ile ilgili işlemlerin firma tarafından takip edilmeyeceğini söyledi.

Ancak, gelişmiş piyasa yatırımcılarının gezinmeleri için alışılmadık bir dünya da bulunuyor olabilir. Hong Kong’da kurulu bir fon olan DeepBlue Global Investment Ltd, WeChat’ı Çin ile ilgili haberlere hızlı bir şekilde ulaştırmak için bir araç olarak kucaklıyor ancak şirketin kurucu ortağı Ziyun Wang, bilgilerin güvenilirliğini belirlemek için dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Bloomberg