Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Rusya kendi kripto para birimi CryptoRuble’yi üretecek

Yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’daki kapalı bir toplantıda Rusya’ya özel “CryptoRuble” para biriminin hazırlandığını resmi olarak bildirdi.

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov tarafından verilen bilgilere göre bu kripto para birimi işlenememesinin yanında yalnızca yetkili makamlar tarafından verilecek olup kontrol ve muhafaza edilecek. Bu para birimi her zaman Ruble olarak değiştirilebilinecek, ancak CryptoRuble’nin sahibi paranın nereden geldiğini açıklayamaması halinde % 13 vergi ödeyecek. Aynı vergi, CryptoRuble’nin satın alma ile satış fiyatları arasındaki edinlen fark üzerine de uygulanacak.

Nikiforov yaptığı açıklamada CryptoRuble’yi yapmalarına sebep olarak yapmamaları halinde 2 ay içinde Avrupa Ekonomi Topluluğu’nda bulunan komşularının yapacağını söyledi.

Rusya tarafından yapılan bu hamle Rusya’nın kripto para birimi dünyasına adım atacağı anlamına gelse de Rusya’da CryptoRuble dışında herhangi bir kripto para birimi yasal olarak kullanılamayacak.

Kaynak: CoinTelegraph