Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

IBM uluslararası mobil ödemeler için blockchain kullanacak

IBM iş dünyası ve tüketiciler için uluslararası mobil ödemelerde verimliliği artırmak ve maliyeti azaltmak adına Polinezyalı bir ödeme sağlayıcısıyla birlikte blockchain tabanlı mobil ödeme servisi sunmaya hazırlanıyor.

IBM’in bulut tabanlı blockchain platformunu kullanacak olan yeni ödeme ağı, Pasifik Adaları’ndan Avustralya’ya, Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye kadar 12 farklı para birimi üzerinden işlem yapılmasına olanak tanıyacak.

Birleşmiş Milletler tarafından fonlanan, Pasifik bölgesi finansal hizmetler şirketi KlickEx Group ve finansal hizmetler için açık kaynaklı blockchain çözümleri sunan, kar amacı gütmeyen kuruluş Stellar.org IBM’in bu yeni sınır ötesi ödeme servisine destek sağlayacak.

Yapılan ödemeler KlickEx aracılığıyla Pasifik Adaları, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa’daki banka hesapları arasında transfer edilebilecek. Servis aynı zamanda tüketicilerin paralarını doğrudan mobil cüzdanlarına transfer etmesine de imkan sağlayacak.

Daha esnek bir ödeme deneyimi

KlickEx CEO’su Robert Bell, şirketin blockchain tabanlı platformları benimsemesinin müşterilerine öncekinden daha esnek bir elektronik ödeme deneyimi sunmalarını sağladığını belirtiyor. Bell, “IBM’in bu teknolojisiyle birlikte günde yaklaşık 8 milyon ödeme işlemine ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Blockchain tabanlı yeni gerçek zamanlı sistem ödemelerin anında gerçekleşmesini sağlıyor. Bu da hem biz hem de müşteri için büyük bir kolaylık anlamına geliyor.”

KlickEx ve Stellar.org projesi IBM’in sınırları aşma adına yaptığı ilk girişim değil. Firma geçtiğimiz Haziran ayında AIG ve Standard Chartered Bankası ile blockchain kullanarak çok uluslu bir sigorta poliçesi için pilot proje başlatacağını duyurmuştu.

Kaynak: ComputerWorld