Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Mastercard’dan perakendecilere “Scan&Go” çözümü

Mastercard, Masterpass üzerinden “Scan&Go” uygulamasıyla birlikte perakendecilere e-ticaret oyuncuları ile rekabete uyum sağlayabilmeleri için yeni bir çözüm sunuyor.

Applied Predictive Technologies (APT) raporu ile Economist Intelligence Unit’in gerçekleştirdiği farklı araştırma sonuçlarında online alışverişte büyük bir  artışın olduğu saptandı. Bunun nedeninin ise perakendecilerin tüketici davranışlarını anlayabilmek adına ürün çeşitliliklerini arttırıp, fiyatlarını aşağı çekerek sadakat programlarını genişletmek istemeleri. Ancak bu sayede e-ticaret şirketleriyle rekabet edebileceklerini düşünüyorlar. Artık tüketici deneyiminin ne kadar önemli olduğunu kabul eden perakendeciler, mağaza elemanlarının eğitimine önem vermeye başladılar.

Araştırma perakendecilerin rekabet karşısında havlu atmadığını, yeni stratejiler ile rekabette varlıklarını ortaya koyduğunu gösteriyor. Köklü perakendeciler, rekabet gücü artan e-ticaret oyuncularına karşı farklı stratejiler uyguluyorlar. Perakendecilerin yüzde 75’i online yatırımlarını artırırken, yüzde 70’i mağazada görev alan satış elemanlarının eğitimlerine yoğunlaşıyor. Eğitimlerin daha çok müşteri hizmetlerine yönelik olduğu dikkat çekiyor. Perakendecilerin yüzde 68’i ürün gamını genişleterek mağazalarında yer verdikleri ürün çeşidini artırırken, yüzde 54’ü tüketicileri yakından tanımak için sadakat programları uyguluyor; yüzde 24’ü ise yakında sadakat programı uygulamalarına geçeceklerini belirtiyor. Bu rekabet karşısında fiyatlarını aşağı çeken perakendecilerin oranı yüzde 44, gelecek birkaç yıl içinde fiyatlarını düşürme planı yapanlar ise yüzde 12 oranında. Mağazalarını kapatmak zorunda kalan ancak buradan kaybettikleri cirolarını fiyat düşürerek telafi etmeyi başaranlar ise yüzde 72 oranında.

APT bu rekabet ortamında perakendecilere mağaza içi deneyimini geliştirmelerini, promosyonlarını sadece kâr amacı değil müşterinin gönlünü kazanmak için yapmalarını, fiyatlandırmayı belli bir strateji doğrultusunda yapmalarını, mağaza düzenleme veya kapatma konularını titizlikle ele almalarını ve her türlü veriyi ölçümleyip analiz ederek hareket etmelerini öneriyor.

Mastercard yeni ödeme çözümü ile e-ticaret karşısında perakendecilere avantaj sağlıyor

Mastercard Polonya Carrefour ile iş birliğinde dijital ödeme çözümleri konusunda bir ilke daha imza attı. Masterpass üzerinden kullanılan “Scan&Go” hizmeti ile tüketiciler kendi akıllı telefonları ile ürünü raftan alarak kasaya gitmeden ürünün barkodu tarayıp ödemesini gerçekleştirebiliyorlar. Barkodu taranan her ürünün fiyatı uygulama üzerinden toplanıyor ve tüketici yaptıkları harcama toplamını anında akıllı telefonlarının ekranında görebiliyorlar. Scan&Go hizmetini kullanan tüketiciler dilerlerse yeni bir kredi kartı ile dilerlerse Masterpass ile ya da doğrudan nakit ile ödeme yapabiliyorlar. Scan&Go hizmeti ile Polonya Carrefour ürün taramayı kasa işlemlerinden çıkararak tüketicilerin hızlı ve güvenilir şekilde ödeme yapmasını sağladı.

Mastercard’ın bu uygulaması ile uzun kasa kuyrukları tarihe karışacak. Perakende noktalar bu uygulama ile eşsiz bir tüketici deneyimi sunabilecekler. Polonya’da pilot çalışması yapılan göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşen bu uygulama, tüketicilerin üzerinde iyi bir izlenim bıraktı.

Mastercard’ın yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin büyük bir bölümünün mağaza içinde gerçekleşen alışverişlerinde farklı amaçlarla akıllı telefonlarını ya da tabletlerini kullandıklarını gösteriyor.

Akıllı telefonların cüzdanlarımızın yerini alacağı bir gerçek. Aynı zamanda perakendeciler için tüketicilerine erişmek ve kişiye özel çözümler sunabilmek de çok önemli. Mastercard, cüzdan, nakit para ve kredi kartı yerine akıllı telefonlar üzerinden sunduğu bu hizmet ile doğa dostu bir çözüm de sağlamış oluyor. Polonya’daki başarılı pilot çalışma sonrasında bu uygulamanın diğer ülkeler için örnek teşkil edeceği ise bir gerçek.