Singapur ve Tayland dijital ödeme sistemlerini birleştiriyor

Singapur Parasal Otoritesi (MAS) ve Tayland Bankası nakit kullanımını önleme çabalarını hızlandırmak adına ulusal dijital ödeme sistemlerini birbirine bağlamaya hazırlanıyorlar.

Bu ortaklık Singapur’un PayNow ve Tayland’ın PromptPay servislerini birleştirerek Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasında sınır ötesi finansal hizmetleri hızlandırmayı amaçlıyor.

Tayland Bankası Ödeme Sistemleri Müdürü Naphongthawat Phothikit, bu iş birliğinin Güneydoğu Asya’nın ilk dijital ödeme platformlarını birleştireceğini söylerken henüz ön hazırlıkların yapıldığını ve detaylar hakkında konuşmak için erken olduğunu belirtiyor. MAS sözcüsü ise bu anlaşmanın Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği arasındaki finansal hizmetleri daha hızlı ve verimli bir hale getirilmesi konusunda olumlu bir adım olduğunu söylüyor.

İki ülke Temmuz 2017’de bir FinTech işbirliği anlaşması imzalamış ve bankacılık denetimiyle ilgili mevcut mutabakat muhtırasını güncellemişti. Yani bir süredir iki ülkenin ASEAN ülkeleri adına dijital ödeme piyasasını hareketlendirmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

Phothikit, Tayland Bankası’nın Ocak ayında PromptPay servisinin ulusal bankalardaki hizmetini denetlediğini ve ulusal kimlik kartları aracılığıyla yaklaş 24 milyon kayıtlı kullanıcısı olduğunu söylüyor. Bu da Tayland nüfusunun yaklaşık üçte biri ediyor.

MAS’ın açıklamasına göre Singapur’daki PayNow kullanıcıların sayısı ise yaklaşık 500.000 civarında.

Kaynak: BankingTech