Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Moneyfarm FinTech chatbot’u Ernest’i satın aldı

İngiltere merkezli dijital varlık yöneticisi Moneyfarm, kişisel finans chatbot’u teknolojisi üreten Ernest’i satın aldı. Anlaşmanın şartları şimdilik açıklanmadı.

2015 yılında Niall Bellabarba ve Cristoforo Mione tarafından kurulan Ernest, yapay zeka destekli kişisel finans yöneticisi olarak Facebook Messenger’da çalışması için tasarlanmıştı. Ernest’in sistemine banka hesaplarınızı bağladıktan sonra chatbot doğal dil işleme sürecini kullanarak finansal durumunuza ve işlemlerinize yönelik sorularınıza cevap veriyor. Ayrıca sistem proaktif olarak kullanıcısının parasını daha iyi yönetebilmesi için bildirimler de gönderiyor.

Ernest FinTech chatbot’ları arasında LocalGlobe tarafından desteklenen Cleo, Plum ve Chip ile rekabet ediyor; ancak rakipleriyle karşılaştıracak olursak Ernest’in aldığı yatırımlar oldukça mütevazı kalıyor. Bu senenin başında Crowdcube Equity-Funding kampanyası sırasında 165.000 pound yatırım toplayabilen girişim başarısız bulunmuştu.

Ernest’in teknolojisi mevcut sistem ile entegre edilecek

Moneyfarm CEO’su Giovanni Dapra, Ernest’in teknolojisini kendi mevcut servislerine entegre edeceklerini söylüyor. Dapra, sistemin nasıl birleşeceğine dair de iki örnek senaryo verdi:

İlki yapay zeka destekli chatbot’un müşteri kazanmak ve müşteri desteği sağlamak amacıyla kullanılması. Firma hali hazırda bu ihtiyacını mesaj ve telefon aracılığıyla ‘gerçek insanlar’ kullanarak gideriyor. Chatbot ile birlikte bu sürecin hızlandırılması ve daha verimli hale getirilmesi düşünülüyor.

İkincisi ise Moneyfarm’ın Ernest’in teknolojisini kullanarak müşterilerinin işlem bilgilerine göre gelecekteki mali durumlarına yönelik tavsiyelerde bulunması. Böylelikle müşterilerin bilinçlenerek mali durumlarını kontrol altına almalarının sağlanması planlanıyor.

Dapra, yapay zekanın ve konuşan bir kullanıcı arayüzünün algoritmalarını geliştirerek müşterilerine daha iyi çözümler sunacağını düşünüyor. Ayrıca Ernest’in teknolojisiyle birlikte müşterilere ilk ödemesinden emekliliğine kadar bütün bireysel varlık yaşam döngüsü boyunca yardımcı olmayı hedeflediklerinin de altını çiziyor.

Kaynak: TechCrunch