Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Mastercard sahtecilikleri önlemek için erken tespit sistemi geliştirdi

Mastercard, Equifax felaketinde 143 milyon kişinin bilgilerinin çalınmasından sonra bu gibi olayların hasar boyutunu azaltmak adına erken tespit sistemini devreye soktu. Sistem, güvenlik ve veri ihlaline maruz kalmış yüksek riskli kartlara karşı bankaları önceden uyaracak şekilde tasarlandı.

Amerika Federal Ticaret Komisyonu’nun araştırmasına göre çalınmış bir kart ya da hesap bilgilerinin deep web’de yayılıp kullanılması yaklaşık 9 dakika sürüyor. Mastercard, erken tespit sistemiyle bankaların bu konuda daha hızlı aksiyon almasını sağlayarak bu tarz ciddi saldırıları önleyebileceklerini söylüyor.

Tehlikeyi önceden bildirecek

Erken Tespit Sistemi (Early Detection System) ağ analizlerini, tahmin yeteneklerini, iç ve dış bilgi kaynaklarını kullanarak kart ya da hesabın tehdit altında olduğunu tespit edip ilgili bankayı bilgilendiriyor. Sistem kendi içinde risk tehdidini seviyelendirerek öncelik sırasına koyuyor. Böylelikle bankanın riskli hesaplara müdahalesini kolaylaştırmış oluyor.

Mastercard Kurumsal Risk ve Güvenlik Müdürü Ajay Bhalla konuyla ilgili olarak: “Bilgi güçtür. Bu servis bankaların daha hızlı ve daha isabetli karar almasını sağlayarak potansiyel sahteciliklerini önleyecektir” ifadelerini kullandı.

Mastercard, Erken Tespit Sisteminin küresel çapta uygulanacağını ve tüm kanallardaki sahteciliği önlemek adına kullanılabileceğini belirtti.

Kaynak: Paybefore