Ukrayna’da kripto para birimi tasarısı hazırlanıyor

Ukrayna’da finansal politika ve bankacılık komitesiyle ilgili parlamento komisyonu kripto para birimlerini düzenleyen bir tasarı geliştirmeye başladı.

Komitenin başkanı Sergei Rybalka Facebook’ta yaptığı paylaşımda

Parlamento komisyonumuzda tüm dünyada hızla yaygınlaşan kripto para birimlerine yönelik bir tasarı üzerinde çalışmaya başladık.” İfadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oleg Churiy tarafından yapılan açıklamada Bitcoin ve diğer kripto paraların bir para birimi olarak değerlendirilmeyeceği açıklanmıştı. Buna karşılık Sergei Rybalka tarafından gelen bu açıklamalar kafaları karıştırdı.

Sergei Rybalka finansal teknolojilerin gelişmesi ve yatırım cazibesinin artması için ısrarla kripto para birimlerinin düzenlenmesinin gerekli olduğunu savunuyor. Rybalka ayrıca kripto para birimlerinin spekülatif talep yanında gerçek bir değerinin olmadığının da altını çiziyor.

Görüş ve öneriler toplanıyor

Başarısız bankalar ve Ponzi senaryolarıyla olan tecrübemiz etrafta kitlesel bir aldatma tehlikesi varken tüketici çıkarlarını korumak için düşünmemizi zorunlu kılıyor. Komite toplantısına Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı temsilcileri ve kripto para birimi pazarındaki uzmanlar katıldı. Tasarı hazırlamak için görüş ve önerileri topluyoruz.

Rybalka’nın açıklamaları böyleyken Ukrayna parlamentosu üyesi Alexei Mushak Eylül ayında Bitcoin’in yasal statüsünün üç hafta içinde belirlenebileceğini söylemişti.

Kaynak: Forklog