Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Mobil bankacılık mali açıdan farkındalık yaratıyor

A man holding smartphone with mobile banking application on a screen. Closeup shot.

Citibank’in yaptığı araştırmaya göre mobil bankacılık uygulamaları kullanan tüketiciler mali durumları konusunda daha bilinçli.

Araştırma haftada en az 1 kere ya da daha fazla mobil bankacılık uygulamalarını kullanan Amerikalıların %71’inin mali açıdan daha bilinçli olduğunu ortaya koyuyor. Daha az bankacılık uygulamaları kullanan tüketicilerde ise bu oran %49’da kalıyor. Ayrıca mobil bankacılık kullanan tüketicilerin %65’i banka hesaplarında tam olarak ne kadar para olduğunu doğru tahmin edebiliyor. Kullanmayan tüketicilerde ise bu oran %53’te kalıyor.

Citibank’in mobil bankacılık üzerine yaptığı ilk araştırmaya göre ortalama bir tüketici ayda ortalama 7 kez mobil bankacılık uygulamalarını kullanıyor. Bu hizmetleri kullanan tüketicilerin %80’i evlerinden, oturduğu yerden, yatağından vs. kullanırken %44’ü iş yerinden kullanıyor. %31’lik bir kısım ise bu hizmetleri daha çok sosyal ortamlarda kullanıyor.

Erişilebilirlik lüks değil, zorunluluk

Citibank’in Müşteri ve Dijital Deneyim Müdürü Alice Milligan, bankacılık davranışları üzerine yapılan araştırmayla ilgili olarak: “Citi’de uzun süredir Amerikalıların bankacılık tavırlarının gelişmekte olduğunu ve yenilikçi çözüm arayışlarının hızla arttığının farkındayız. Erişilebilirlik artık müşterilerimize sunduğumuz bir değer değil zorunluluktur.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: MobilePaymentsToday