Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Starsub CEO’su Deniz Kuran yazdı: Bizi düzenli gelir kurtaracak!

Deneyimli bir İK ve Pazarlama yöneticisi, şu anda Startsub Kurucu Ortağı ve CEO’su olan Deniz Kuran, Ödeme Teknolojilerine özel, abonelik e-ticaret modelinin işnceliklerini ve avantajlarını anlatan bir makale kaleme aldı.

Bizi düzenli gelir kurtaracak!

Size dört tane durum yazacağım, bunlardan en az birine “evet ya işte bendeki sorun da bu” diyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Bu durumlar size hiç tanıdık gelmiyorsa, sizi tebrik ediyorum, olayı çözmüşsünüz, yola devam.

 • Yeni işimi kurdum, ilgi de var, ancak bir gelen bir daha ne zaman gelecek bilmiyorum, o kadar da pazarlama yatırımı yapmıştık.
 • Stok tutmam gerek, depodur, elemandır derken maliyetler coştu, hiç böyle tahmin etmiyordum.
 • Müşterilerime her ay fatura kesiyorum, gönderiyorum ama ne ödeyen var, varsa da en az 3-4 ay sonra ödüyor.
 • Her gün ayrı sipariş takip etmek, kargo yollamak, müşteri ile ilgilenmek beni yordu, böyle ne kadar süre daha devam edebilirim bilmiyorum.

Bu sorunları yaşayanlara sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Büyük hayallerle kurduğunuz işiniz size düzensiz gelir, yüksek operasyonel maliyetler, büyük zaman kaybı vb. sebeplerden dolayı artık eskisi gibi keyif vermiyorsa şimdi önereceğim modeli bir değerlendirin. İçinizden birinin bile bu model sayesinde işleri hayal ettiği seviyeye gelirse benim için görev tamamdır.

Size yeni nesil e-ticaret modeli diye geçen “abonelik e-ticaret” veya başka bir deyişle “kutu abonelik” modelinden bahsetmek istiyorum. Bu modelin bildiğimiz e-ticarete göre farkı nedir? Klasik e-ticarette müşteri gider bir ürünü alır ve çıkar; işlem biter, satıcı-müşteri ilişkisi biter. Abonelik e-ticaret modelinde ise müşteri bir ürün veya hizmete abone olur. Siparişini bir defa verir, kart bilgilerini sisteme kaydeder. Abone olduğu ürün/hizmetin bedeli her ay/hafta/gün onun tekrar sipariş vermesine gerek kalmadan kartından çekilir, sonra da o ürün/hizmet aboneye gönderilir veya sağlanır.

Bir müşteri neden bir ürün/hizmete onu tek seferlik almak varken abone olur?

 • Abone olduğunda o ürün/hizmete daha ucuza ulaşmak için
 • Lokasyon ve rahatlık sebebiyle o ürün/hizmetin kapısına gelmesini istediği için
 • Her ay sürpriz ürünleri deneyimlemek için

Peki bir iş sahibi, bir satıcı neden abonelik e-ticaret modelinde iş yapmak ister?

 • Müşterilerine tek seferlik satış yerine her ay/hafta düzenli satış yapmak, düzenli gelir elde etmek için
 • Aboneleri ile uzun süreli ilişki içinde olmak, müşteri yaşam boyu değerini artırmak, müşteri kazanım maliyetini düşürmek için
 • Her ay önce ödemeyi alıp, başarılı olan ödemelere göre ürün/hizmeti sağladığı için stok tutmadan veya minimum stok maliyeti ile operasyonu götürebildiği için
 • Ayda sadece bir kere tahsilat, kutulama, kargolama vb. operasyonel işlerle uğraştığı ve bundan dolayı çok zaman kazandığı için
 • Düzenli müşterilerini faturayı ödediler mi ödemediler mi diye takip etmekle uğraşmamak için

Türkiye’de nispeten yeni olan abonelik e-ticaret modeli, dünyada hızla büyüyen bir model. Amerika’da 2014’ten günümüze abonelik modeliyle çalışan e-ticaret sitelerine ziyaretçi sayısı %800 büyüdü. Amerika’dan çıkan, tıraş bıçağı aboneliği sunan “Dollar Shave Club” 2016 yılında, kurulduğundan sadece 5 sene sonra 1 Milyar $’a (evet, 1 Milyar $) Unilever’e satıldı. 2016’da yapılan bir araştırmaya göre İngiliz nüfusunun %78’inin en az bir ürün veya hizmete aboneliği var.

İş kurmak isteyen veya mevcut işini büyütmek isteyenlerin bakış açısından baktığımızda bugün hayatta kalmanın sırrı olarak “düzenli gelir” gösteriliyor. Düzenli ödemeler sayesinde düzenli gelirinizi garantilediğinizde ya da en azından tahmin edilebilir bir seviyede tutabildiğinizde maliyetleri kontrol etmek de çok daha kolay, işiniz çok daha sürdürülebilir oluyor.

Bu model ilginizi çektiyse, Türkiye’de abonelik e-ticaret modelinde iş yapan markaları görmek için Türkiye’nin ilk ve tek abonelik e-ticaret platformu aydanaya.com’a bakmanızı, abonelik modeliyle ilgili daha fazla bilgi almak, bu modelde nasıl iş kurulur öğrenmek, dünyadan ve Türkiye’den örnekleri görmek, başarı hikayelerini okumak için blog.startsub.com’u incelemenizi tavsiye ederim.

Hepimize düzenli gelirlerin geldiği, operasyonların su gibi aktığı, işimizi keyifle büyüttüğümüz günler dileğiyle…

Deniz Kuran

Deniz Kuran kimdir?

8 sene insan kaynaklarından pazarlamaya, en kurumsal şirketlerden en rahatlarına farklı sektör, bölüm, pozisyon ve markalarda deneyim kazandıktan sonra girişim dünyasına katılmıştır. Halen Startsub’ın CEO/Kurucu Ortağı olarak görev yapmaktadır. Abonelik e-ticareti ve e-ticareti çok sever, tüm Türkiye’ye abonelik e-ticareti anlatma konusunda emin adımlarla ilerler.