Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Google Bitcoin kabul etmeye başlayabilir

Google’ın Payment Request programlama arayüzüne gelen bir güncelleme teknoloji devinin popüler platformuna dolaylı yoldan Bitcoin ödemeleri talep etme özelliğini eklediğini gösteriyor.

Sessiz sedasız gelen bu özellik birçok Bitcoin ilgilisini heyecanlandırmışa benziyor. Bitcoin talep edebilme özelliği büyük bir API güncellemesinin küçük bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliğin nasıl kullanılacağını anlatan geliştirici Matt Gaundry güncelleme notları arasındaki bir bölüme dikkat çekiyor:

“Geçersiz para birimi: Para birimi kodu üç büyük harften oluşmalı; herhangi başka bir şey hataya sebep olacaktır.

Ödeme talebi: ‘…’ ISO 4217 para birimi kodu için geçerli değil, 3 büyük harf olmalı [A-Z]”

Yani bu demek oluyor ki herhangi bir üç karakter girdiğinizde bu kısaltma geçerli bir para birimi olarak değerlendirilecek. Bunun sebebi ise sistemin gelecekteki para birimlerini destekleme ihtimali olarak görülüyor; XBT para birimi koduna sahip Bitcoin gibi.

Kısaca Google Payment Request API kullanan herkes online mağazalarında Bitcoin kabul edebilecek. Gaundry’ye göre bu güncellemedeki yeni fonksiyon resmi olarak listelenmemiş gelecekteki para birimleriyle ödeme işlemlerini kabul etmek için eklendi. Yani teoride yeni API, üç koda sahip herhangi bir para birimini destekleyecek.

Kaynak: BitsOnline