İngiltere’de bir süpermarket parmak iziyle ödeme alacak

Biyometrik kimlik doğrulama teknolojileri bir ödeme sistemi olarak piyasada gitgide yaygınlaşıyor. Son olarak İngiltere’de bir süpermarket dünyada ilk kez müşterilerine alışverişlerinde parmak damar izi ile ödeme yöntemi sunmaya başladı.

Londra’daki Brunel Universitesi’nde yer alan bu Costcutter mağazası parmak damar izi teknolojisini sistemlerine entegre etmek için Sthaler firmasıyla çalışıyor. Sthaler, yüksek teknolojili parmak damar izi tarayıcılarını İngiltere’nin diğer büyük süpermarketlerinde kullanılması için de çalışmalarını sürdürüyor.

Sistem, kızılötesi ışınlarla parmaktaki damarların benzersiz bir haritasını çıkartıyor ve bu haritayı banka kartına yönlendiriyor. Müşterilerin banka bilgileri ise ödeme sağlayıcısı Worldpay tarafından saklanıyor. Böylelikle alışverişe yanınıza herhangi bir nakit para ya da kredi kartı almadan gidebiliyor, ödemenizi parmağınızla saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Sthaler sisteme kaydolacak insanın canlı olması gerektiğini de belirtme gereği duymuş. Ayrıca firma sisteme kaydolmanın 1 dakikadan az sürdüğünü söylüyor.

Sthaler özellikle mobil cihazlarda sıkça kullanılan parmak izi tanıma yönteminin savunmasız olduğunu ve telefonda bıraktığınız izin dahi kopyalanıp çalınabileceğini söylüyor. Firma, parmak damar izi teknolojisinin ise en güvenli biyometrik doğrulama yöntemi olduğunu, kopyalanma ve çalınma gibi olayların yaşanmayacağını iddia ediyor.

Sthaler hali hazırda bu teknolojiyi kullanan onlarca öğrenci olduğunu ve kasım ayında 13.000 öğrenciden 3.000’inin kayıt olmasını beklediğini de açıklamalarına ekliyor.

“Sistem oldukça güvenli”

Sthaler’in reklam müdürü Simon Binns konuya yönelik, “Bu, müşterilerin ödeme yapmasını oldukça kolaylaştıracak. Nakit ya da kart taşımalarına gerek kalmayacak. Herhangi bir pin kodu hatırlamak zorunda kalmayacaklar. Ayrıca bu teknolojide yaşanmış bilinen herhangi bir güvenlik ihlali de yok. Damar deseniniz veri tabanında şifrelenmiş bir şekilde saklanıyor. Kart bilgileri de perakendeci ya da tarafımızca saklanmıyor, online satın alma işlemlerinde olduğu gibi Worldpay tarafından tutuluyor.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Telegraph

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.