HSBC Çin’de Selfie ile ödeme imkanı sunuyor

Çin’deki HSBC müşterileri bankanın mobil uygulamasındaki yüz tanıma teknolojisi sayesinde artık selfie ile ödeme yapabilecek.

Yeni sistem, cihazlarından selfie moduna giren müşterilerin yüzlerini tarayıp mevcut veri tabanında eşleştirmeye çalışıyor. Kimlikleri veri tabanındaki fotoğrafıyla eşleştikten sonra ise müşteri parolasını girip işlemini gerçekleştirebiliyor. Bu yöntemle günde 7600 dolara kadar işlem yapılabiliyor. Çin HSBC’nin yüz tanıma teknolojisini bu şekilde kullandığı ilk ülke.

HSBC müşterileri biyometrik doğrulama teknolojilerine yabancı değil. Banka geçen sene Şubat ayında 15 milyon İngiliz müşterisine sesli doğrulama ve Touch ID teknolojilerini sistemlerine dahil etmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Trust in Technology’nin yaptığı araştırmaya göre Çinlilerin %60’ı gelecek 10 sene içerisinde bankacılık uygulamalarında yüz tanıma ve parmak izi tanıma teknolojilerinin bir standart olacağına inanıyor. HSBC Çin yöneticilerinden Richard Li konuya yönelik Çin halkının yeni teknolojiler konusundaki hevesini çok büyük bir ilerleme fırsatı olarak gördüğünü söylüyor. Li “İnsanlara bizden bekledikleri hizmeti sunmaya devam etmek için dijital bankacılığa yatırım yapmak önceliklerimizdendir” ifadelerini kullandı.

Bankacılık uygulamalarında yüz tanıma teknolojilerinin kullanılması Apple’ın da bu işe el atmasıyla oldukça yaygın bir hal alacak gibi görünüyor.

Kaynak: HSBC

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.