Zazu, Afrika’daki ilk ‘tamamen dijital banka’ olacak

Zambiya merkezli Zazu, Afrika’nın ilk tamamen dijital bankası olmaya hazırlanıyor. Zazu geleneksel bankalardan daha kişiselleştirilmiş bir çözüm sunmayı planlıyor.

Sitelerindeki blog yazısında bankaların dışındaki korkunç güvenlik görevlilerinden tutun çok çalışmaktan sinirleri yıpranmış banka görevlilerine kadar Afrika’daki bankaların genel olarak çok kötü hizmet verdiğini belirten firma, çoğu bankanın sömürgeciliğin bir kalıntısı gibi göründüğünü söylüyor. Haliyle bu durum müşterileri rahatsız ediyor.

Zazu bu durumu değiştirebileceğini düşünüyor.

Önümüzde ay ülke genelinde tüccarların dijital ödemeleri kabul etmesini sağlayacak ZazuPay kullanıma sunulacak. 2018’in Ocak ayında ise Zambiya Bankası’ndan bir bankacılık lisansı alarak “dijital banka” olarak hizmet vermeye başlayacak.

Şirket hali hazırda banka kartı baskısı ve işlemesi için ülkede faaliyet gösteren bir bankayla ortaklık kurmuş durumda. Bankacılık lisansı alındıktan ve merkez bankasının gerekli kriterleri karşılandıktan sonra bu konuyu da kendi başına halletmesi bekleniyor.

Zazu’nun web sitesinde ayrıca “Avrupa’nın önde gelen yatırım platformu”  adı altında bir kampanya başlatılacağı da yazılıyor, ancak bu konu hakkında henüz detaylı bir bilgi yok.

Şirketin kurucuları bankacılık hizmetlerine erişimin basit, anlaşılır ve herkes için uygun olması gerektiğine inanıyor. Zambiya’da yaptıkları çalışmalar da bu söylemlerini destekliyor.

Kaynak: BankingTech

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.