Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Finlandiya’nın mülteciler için dijital ödeme çözümü

World Economic Forum’un Meidum hesabı üzerinde yayınlanan bir yazı Finlandiya’nın mültecilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl modern bir yöntem ve çözüm sunduğunu gözler önüne seriyor.

Alex Gray tarafından World Economic Forum (WEF) Medium hesabında yayınlanan makale FinTech ve ödeme teknolojilerinin ççok önemli insani bir soruna nasıl çözüm geliştirdiğini dikaktimize sunuyor. İşte o makale;

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Finlandiya da son birkaç yıldır Avrupa’ya tehlikeli koşullar altında yol kat eden göçmenlere ev sahipliği yapıyor. Ocak 2014 ile Haziran 2017 arasında, Finlandiya göçmenlik bürosu, çoğunlukla Irak, Afganistan, Suriye, Somali ve Eritre vatandaşlarından gelen 41.241 sığınma başvurusunu karşılamak durumunda kaldı.

Resim: Lucify

Sığınma hakkı tanınanlar için önemli bir problem ortaya çıktı. Kimlik belgeleri olmadan, çalışma izni almak veya banka hesapları açmak için uzun süre beklemek zorunda kaldılar. Bu durum mültecilerin finansal hizmetlere erişimi olmaksızın, para transfer edemedikleri, faturalarını ödeyemedikleri ve yeni bir yaşantıya yeterince hazır başlayamadıkları bir sonuç doğurdu.
Ancak bir Finlandiyalı şirket bir çözüm buldu:

Bankasız banka kartları

MONI, bir banka hesabı veya kimlik belgesi ihtiyacını ortadan kaldıran ön ödemeli bir bankamatik kartı geliştirdi. Bu kart, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerininde çalışmasını sağlayan Blockchain teknolojisi üzerinde saklanan benzersiz bir dijital kimliğe bağlı olarak kullanıcıları ile buluştu.

İki yıl önce MONI, Finlandiya hükümeti ile görüşmeye başlayıp bu çözünmü hayata geçirene dek mültecilere ödemeler aylık ve nakit şekilde gerçekleştiriliyordu

Kartlar, mültecilerin iş bulurken maaşlar da dahil olmak üzere ödeme alabileceği ve bir banka hesabı açmak zorunda kalmadan faturaları ödeyebileceği bir çözüm sundu.

MONI tarafından kullanılan Blockchain teknolojisi sayesinde mülteciler işlem yapmak için banka gibi bir finansal aracıya ihtiyaç duymuyorlar. Bunun yerine, kullanıcılar arasındaki işlemler anında gerçekleşiyor ve her biri için benzersiz bir dijital kayıt tutuluyor.

Para transferi ve ödemelerin yanı sıra, kart sahipleri arkadaşlarından veya finans şirketlerinden cep telefonlarını kullanarak borç veya kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Kart, kullanıcıların borç vermekten mutluluk duyacakları arkadaşlarını seçtiği ve maksimum tutar ayarladığı ve arkadaşlarının karşılık verebileceği bir “güvenilirlik çemberi” içeriyor. Arkadaşlar arasında verilen borçlar için bir ücret ortaya çıkmıyor ve sistemin bundan bir menfaati yok ve bu hizmetin kullanımı ücretsiz.

Finansal sürece dahil olma

Finlandiya Göçmenlik Servisi’nin CAO’su Jouko Salonen: “Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde mülteci akışı arttıkça, ödemeler için günümüz teknolojisiyle verimlilik kazandıracak yollar bulmak hoş bir değişim ve günün sonunda sadece Finlandiya için değil Avrupa’daki ülkeler için de bir çözüm” diyor.

MONI’nin kurucusu ve CEO’su Antti Pennanen, MIT Technology Review dergisindeki yazısında: “Amacımız her zaman finansal katılımı sağlamak oldu ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara yardım etmeyi hedefledik” diyor.

Finlandiya’da MONI’nin kullandığı teknoloji aynı zamanda dijital kimlik yönetimi açısından da önemli bir role sahip. Birleşmiş Milletler, Blockchain teknolojisini resmi belgeler olmaksızın dünya çapında 1,1 milyar kişiye yasal kimlik tanımlamak için kullanmayı düşünüyor.

Bu çevirinin eksiksiz ve orijinal yayınlandığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.