Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Google Hindistan’da yeni mobil ödeme servisini başlatıyor

Hindistan merkezli haber sitesi The Ken’in yayınladığı habere göre Google, Hindistan’da lokalize bir dijital ödeme hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Bir marka başvurusu olduğu iddia edilen görsele göre Google yeni mobil ödeme hizmetinin adını Hindistan’da hızlı anlamına gelen ‘Tez’ olarak belirlemiş. Tez’in Google Wallet ve Android Pay gibi mevcut uygulamaların ötesinde kapsamlı bir ödeme seçenekleri kümesi sunması bekleniyor. Ayrıca Google Tez, Hindistan hükümetinin desteklediği ödeme sistemi olan Birleşik Ödeme Arayüzü’nü (UPI) de destekleyecek

Tez, Amerika dışındaki ödeme piyasasına kayda değer bir katkıda bulunmayan Google için oldukça önemli bir adım. Şirket Hindistan’da güçlü bir tüketici varlığına sahip olmasına karşın buradan elde ettiği gelirler dişe dokunur değil. Tez ödeme hizmeti ile bu durum değişebilir.

Hindistan önemli bir pazar

Hindistan hali hazırda hızla büyüyen bir internet kullanıcısı tabanına sahip. BCG ve Google’ın ortak çalışmasına göre dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olan ülkede dijital ödeme piyasası 2020 yılına kadar $500 milyar değerlenecek. Bu potansiyel Flipkart, WhatsApp ve Truecaller gibi teknoloji devleri tarafından da görülmüş olacak ki çoktandır ülkede bu alana yönelik çalışmalarına başladılar

Google’ın Hindistan’da hizmete sunmayı planladığı ödeme servisi Tez’in, Endonezya ve Filinpinler gibi ülkelerde de kullanıma sunulacağı düşünülüyor. Son yıllarda bu bölgelere yönelik yatırımlarını artıran Google’ın ilerleyen dönemlerde nasıl bir çizgi izleyeceği merak konusu.

Kaynak: TechCrunch