Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

iPhone X ile birlikte Apple Pay’de Face ID dönemi başlıyor

Apple dün gerçekleştirdiği iPhone lansmanında 10. yıla özel olarak üretilen iPhone X’i ve beraberinde getirdiği Face ID teknolojisini tanıttı. Yüz tanıma özelliği olan Face ID, Apple Pay ödemelerinde de kullanılabilecek.

iPhone 5S’le birlikte parmak izi okuma teknolojisi Touch ID’yi hayatımıza sokan Apple yıldan yıla geliştirdiği bu teknolojiyi ödeme sistemlerine de entegre etmişti. Dün tanıtılan iPhone X ile birlikte ise Touch ID’nin yerini yüz tanıma teknolojisi olan Face ID alacak gibi görünüyor.

Yüz tanıma ya da retina tarama gibi teknolojilerle ödeme yapılabilmesiyle ilk defa karşılaşmıyoruz; ancak Face ID’nin ardındaki teknoloji oldukça iddialı. iPhone X’in ön tarafında yer alan TrueDepth kamera sisteminden güç alan Face ID nokta projektörü, ışık projektörü ve kızılötesi kamera sayesinde yüzünüzü en ince detayına kadar tarayarak bir derinlik haritası oluşturuyor. Nokta projektörü yüzünüze bunun için 30.000’in üzerinde görünmez nokta yansıtıyor. Kızılötesi kamera bu noktaları okuyarak görüntüyü yakalıyor ve iPhone X’in yeni işlemcisi A11 Bionic’e işlemesi için gönderiyor. Işık projektörü ise karanlıkta yüzünüzün algılanabilmesini sağlıyor.

Apple Face ID’nin yüz fotoğrafı, maske ya da video kullanarak kilit açma girişimlerine karşı da son derece dirençli olduğunu iddia ediyor. Birisini uyurken yakaladığınız taktirde dahi Face ID’yi aktifleştiremiyorsunuz. Ayrıca Face ID kendi görünümünüzün değişmesinde bile sizi tanıyabiliyor. A11 Bionic işlemcisinin yapay öğrenme teknolojisi sayesinde cihaz görünümünüzdeki değişiklikleri algılayabiliyor. Şapka, gözlük, sakal, atkı gibi şeyler Face ID’nin sizi tanımasına engel olmuyor.

Ödeme nasıl yapılıyor?

Face ID ile Apple Pay üzerinden ödeme yapmak için iPhone X’in yandaki tuşuna iki kere basıp telefona doğru bakmanız gerekiyor. Kimilerine Touch ID daha pratik gelse de Apple, Face ID’nin çok daha pratik ve güvenilir bir kimlik doğrulama sistemi olduğunu iddia ediyor. Apple’a göre Touch ID 50 binde 1 ihtimalle hacklenebilirken Face ID’de bu oran 1 milyonda 1 ihtimal.

Güvenlik konusunda oldukça iddialı olan Apple, yüz haritanızın şifrelenerek ‘Secure Enclave’ isimli bir alanda saklandığını ve doğrulama işleminin bulutta değil cihazda anlık olarak gerçekleştirildiğini söylüyor. Apple, Touch ID döneminde parmak izlerine yönelik verilen güvence gibi yüz detaylarının da kimseyle paylaşılmayacağının altını çiziyor.