Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Pefin, yapay zeka kullanarak finans danışmanlığı sunuyor

Robot hand, ordering on a laptop keyboard, an exchange trade. Robot trading system is a computer trading program that automatically submits trades to an exchange without any human interventions. Depth of field with focus on finger.

Birçokları için finansal kararlar almak oldukça stresli bir süreç. FinTech girişimi Pefin ise bu süreci yapay zeka kullanarak kolaylaştırma peşinde.

İsmini “Personal Finance Intelligence” tanımlamasından alan Pefin 2011 yılında Goldman Sachs’dan ayrılan Ramya Joseph tarafından kuruldu. Yakın bir tarihte verdiği röportajda “finansal hizmet endüstrisinde görmek istediğimiz bir değişim içerisindeyiz” açıklamalarını yapan Joseph, Pefin’i “dünyanın ilk yapay zeka finans danışmanı” olarak tanımlıyor.

Birikmiş parası olan ve bunu doğru bir şekilde kullanmak isteyen birçok kişi günümüzde finansal danışmanlara başvuruyor. Ancak finansal danışmanlık hizmeti tahmin edeceğiniz üzere çok da ucuza mal olmuyor. CNBC’ye konuşan Ramya Joseph tam da bu nedenle, daha düşük gelirli insanların finansal danışmanlıktan mahrum kalmaması için Pefin’i kurduğunu söylüyor. İnsanların “Kafam rahat bir şekilde emekli olmak istiyorum” dediklerinde bunu gerçekleştirmelerinin zor olduğunu, ya kendilerinin bir şekilde halletmesini ya da finans danışmanlık almaları gerektiğini belirten Joseph, danışmanlık ücretlerinin ateş pahası olduğunu da vurguluyor.

Pefin farklı çalışıyor

Varlık yönetimi alanında robot danışmanlar (robo-advisors) insanlara yabancı olmasa da Joseph, Pefin’in yapay zeka çözümünün diğerlerinden farklı olduğunu düşünüyor. “Robotlar işleminizi gerçekleştirmeye yardımcı olurken biz mali durumunuzu yönetmeye çalışıyoruz” diyen Joseph, bir yatırım yapmanın Pefin’de opsiyonel olduğunu ve kullanıcıların isterlerse kendileri için neyin en iyi olduğu konusunda Pefin’den yardım alabileceklerini söylüyor. IBM Watson gibi çözümü sizin için uyarlamadığını, sadece genel tavsiye verdiğini de sözlerine ekliyor.

Bu sonbaharda hizmet vermeye başlayacak olan Pefin makine öğrenimi kullanarak kullanıcıların 3 aylık harcama verilerini analiz edecek. Bu da yapay zekanın harcama alışkanlıklarınızı anlaması ve ona uygun tavsiye vermesini kolaylaştıracak. Ayrıca Pefin, kullanıcılarıyla onları finans konusunda eğitmek için zaman zaman ilgili içerik paylaşmayı da planlıyor.