Ödeme Teknolojileri
Ödeme Sistemleri, E-Ticaret, Teknoloji

Akıllı saatler Visa ve Mastercard’ın hedefi oldu

Büyük kredi kartı şirketleri, kurumsal kartlarının yeni akıllı saatler ile uyumlu çalışabilmesi için bir fırsat yakaladı.

Business Travel News tarafından yayınlanan rapora göre American Express, Mastercard ve Visa, kurumsal kartlarını Ekim’de satışa sunulacak Fitbit Ionic’te kullanılabilir hale getirecek. Visa ve Mastercard’ın kurumsal kartları Garmin’in yeni tanıttığı Vioactive 3 akıllı saatinde de kullanılabilecek.

3 büyük kart şirketinden gelen bu hareket, kurumsal kullanım için temassız ve mobil ödemeler adına önemli bir adım olarak görülüyor. Kullanıcılar, Fitbit Ionic ve Garmin Vioactive 3 saatleri ile kurumsal kartlarını bu cihazlara uygulamalar aracılığıyla entegre edebilecek. Entegrasyon sonrasında ise NFC destekleyen ödeme terminallerine saatlerini yaklaştırarak ya da dokundurarak ödeme işlemlerini tamamlayabilecekler.

Kart şirketleri akıllı saatleri ticari kartlara bağlarken, bankalar da buna eşlik ediyor. Raporda, Fitbit’in halihazırda Barclays ve Bank of America ile ortaklık kurduğu görünüyor. Bu ortaklıklar, özellikle kurumsal gezginler arasında akıllı saatlerin benimsenmesini teşvik ediyor.

Geçen yıl International Data Corporation’ın dünya çapındaki giyilebilir cihazlar için yayınlanan raporunda, akıllı saat pazarında 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 52’lik bir düşüş görüldü.

Seyahat eden iş adamları, 2015 yılında ticari kartlarıyla bu cep cüzdanlarının kullanımını desteklemelerine rağmen, cep cüzdanlarını tamamen kullanmayı kabul etti.

Ankete katılan iş adamlarının yalnızca yüzde 10’u, bir B2B işlemi için mobil ödeme teknolojisini kullanmayı “muhtemel” veya “çok muhtemel” olarak işaretledi.